Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Izabela Zabłocka 01.02.2015

Unia Energetyczna. Konsultacje Komisji Europejskiej w Warszawie

KE przygotowuje Plan Działań ws. Unii Energetycznej.To jeden z kluczowych priorytetów Komisji. W poniedziałek w Warszawie rozmawiać o nim będą Ewa Kopacz i wiceszef KE ds. Unii Energetycznej Marosz Szefczovicz.
Przedstawiciel Komisji Europejskiej będzie Warszawie rozmawiać z premier Ewą Kopacz o polityce energetycznej UEPrzedstawiciel Komisji Europejskiej będzie Warszawie rozmawiać z premier Ewą Kopacz o polityce energetycznej UE PAP/EPA/ETIENNE LAURENT
Posłuchaj
  • Rozmowy KE-Polska o unii energetycznej - relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
Czytaj także

Publikacja Planu Działań planowana jest na 25 lutego.

W projekcie Unii Energetycznej chodzi m.in. o ograniczenie zależności energetycznej UE i zwiększenie jej bezpieczeństwa energetycznego zarówno w odniesieniu do energii elektrycznej, jak i gazu. Działania w tym zakresie będą połączone z realizacją polityki klimatycznej UE.

Polska zaprezentowała swoją koncepcję w tej sprawie wiosną 2014 r. Zasadniczym postulatem naszego kraju jest to, by przyszła polityka energetyczna Unii skupiła się m.in. na ograniczaniu popytu na energię dzięki zwiększonej efektywności energetycznej i integracji rynku energii oraz na "poszukiwaniu sposobów zwiększania unijnej siły przetargowej".

Koncepcja Unii Energetycznej ma być oparta na pięciu filarach: bezpieczeństwie dostaw w oparciu o zasady solidarności i zaufania, konkurencyjnym i ukończonym rynku wewnętrznym energii, obniżeniu popytu na energię, zmniejszaniu udziału węgla w gospodarce oraz na badaniach i rozwoju.

W marcu energetyczny szczyt UE

Kwestiom związanym z Unią Energetyczną ma być poświęcona marcowa Rada Europejska. Pod koniec grudnia 2014 r. minister ds. UE Rafał Trzaskowski mówił, że będzie to najbardziej istotna batalia, która nas czeka. - Sytuacja, zarówno na Ukrainie, jak i w Rosji jest dynamiczna, trzeba będzie na to wyzwanie odpowiedzieć. Z tym też się wiąże kwestia Unii Energetycznej, która nie pozostaje bez związku z tymi wydarzeniami - podkreślił.

Wyjaśniał też, że polska koncepcja Unii Energetycznej nie jest polityką wymierzoną w kogokolwiek, a ma zwiększyć konkurencyjność i siłę UE w relacjach z dostawcami surowców energetycznych z zewnątrz poprzez m.in. zwiększenie przejrzystości umów czy określenie klauzul, które powinny być zakazane, takie jak na przykład zakaz reeksportu gazu.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Także w planie strategicznym UE na najbliższe pięć lat, zaznaczono, że: "Sytuacja geopolityczna, światowa konkurencja w dziedzinie energii oraz skutki zmiany klimatu powodują, że musimy przemyśleć naszą strategię energetyczno-klimatyczną. Nie możemy pozwolić, by Europa była w tak dużym stopniu uzależniona od importu paliw i gazu".

Dlatego UE ma w kolejnych latach m.in. pracować na rzecz zwiększenia przejrzystości na rynku gazu, pobudzania badań w dziedzinie energii, dywersyfikacji źródeł i dróg dostaw energii. W planie strategicznym podkreślono rolę odnawialnych i lokalnych źródeł energii jako "sposobu redukowania zależności energetycznej". Ma być też tworzona niezbędna infrastruktura energetyczna, taka jak połączenia międzysystemowe.

PAP/iz