Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 04.02.2015

Marszałek Sejmu podał datę pierwszej tury wyborów prezydenckich

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 10 maja. Decyzję ogłosił marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Jak powiedział, uczynił to "po refleksji i wsłuchaniu się w opinię publiczną".
Marszałek Sejmu Radosław Sikorski ogłosił, że wybory prezydenckie odbędą się 10 majaMarszałek Sejmu Radosław Sikorski ogłosił, że wybory prezydenckie odbędą się 10 majaPAP/Bartłomiej Zborowski
Posłuchaj
  • Radosław Sikorski odrzucił sugestię, że termin wyborów ustalono na 10 maja, bo dwa dni wcześniej prezydent Bronisław Komorowski planuje zorganizować na Westerplatte duże obchody rocznicy zakończenia II wojny światowej (IAR)
Czytaj także

Marszałek Sejmu wezwał, by nie podważać uczciwości procesu wyborczego. - Przed nami 3 miesiące kampanii wyborczej o najwyższy urząd w Polsce, życzę nam wszystkim, aby ta kampania przebiegła w duchu wzajemnego szacunku i dyskusji o Polsce - zaznaczył.
Radosław Sikorski dodał, że kandydaci mają czas do 26 marca na zebranie wymaganych do udziału w wyborach 100 tysięcy podpisów poparcia.

Źródło: TVN24/x-news

Jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów. Decyzję ogłosił marszałek Sejmu Radosław Sikorski.

Kampania wyborcza ruszy po opublikowaniu postanowienia w sprawie wyborów w "Dzienniku Ustaw".

Data zaprzysiężenia nowo wybranego prezydenta zależy m.in. od tego, kiedy Sąd Najwyższy stwierdzi ważność wyborów. Zaprzysiężenie odbywa się bowiem w terminie siedmiu dni od ogłoszenia przez SN uchwały w tej sprawie. SN ma na to 30 dni od ogłoszenia wyników przez Państwową Komisję Wyborczą.
W dniu złożenia przysięgi rozpoczyna się kadencja nowo wybranego prezydenta i jednocześnie kończy urzędowanie prezydent ustępujący.
Prezydent jest wybierany na pięcioletnią kadencję i może być ponownie wybrany tylko raz. Prezydentem może zostać polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat. Aby zgłosić kandydata na prezydenta potrzebne jest poparcie co najmniej 100 tys. obywateli.

IAR/PAP, to