Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Magdalena Witczak 05.02.2015

Coraz więcej przedszkolaków uczy się języków obcych

Wicepremier edukacji Joanna Berdzik poinformowała w Sejmie, że odsetek dzieci uczących się w przedszkolach języka obcego wzrósł do 60 proc. Dla porównania w roku szkolnym 2013/2014, wynosił 33 proc.

Wprowadzenie programu opłacanego z budżetu państwa ”Przedszkole za złotówkę” ma duży wpływ na tę sytuację. Zgodnie z ustawą o systemie oświaty, od 1 września 2013 r. opłata za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej - powyżej pięciu godzin bezpłatnych - nie może wynieść więcej niż jeden złoty. Ze środków tych opłacane są m.in. tzw. zajęcia dodatkowe, na których dzieci zdobywają umiejętności wykraczające poza opisane w obowiązkowo realizowanej podstawie programowej wychowania przedszkolnego. Wśród tego typu zajęć organizowanych na życzenie rodziców bardzo często jest nauka języków obcych.

Na obniżenie opłat wnoszonych wcześniej przez rodziców za dodatkowe godziny opieki samorządy otrzymały dotację z budżetu państwa.

Aby zwiększyć liczbę przedszkolaków uczących się języka obcego znowelizowano podstawę programową. Zgodnie z nowelą, od 1 września 2015 r. nauka języka będzie obowiązkowa dla wszystkich pięciolatków, a od września 2017 r. także dla cztero- i trzylatków. Obecnie nauka języka obcego jest obowiązkowa dopiero w I klasie szkoły podstawowej.
Wprowadzając obowiązkowe zajęcia z języka obcego nowożytnego w przedszkolu, Polska stanie się jednym z trzech krajów w Europie prowadzących naukę językową na tym etapie. Obecnie obowiązek nauki języka obcego od trzeciego roku życia jest w Hiszpanii i niemieckojęzycznej części Belgii.

PAP, mw