Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Filip Ciszewski 06.02.2015

Ostra słowa z USA o Merkel. Niemcy chcą przeprosin

Republikański senator z USA John McCain ostro skrytykował działania kanclerz Niemiec Angeli Merkel w kwestii konfliktu na Ukrainie. Porównał jej działania wobec Władimira Putina do uległości okazywanej w Europie Adolfowi Hitlerowi.

- Obserwując politykę rządu niemieckiego w sprawie Ukrainy można pomyśleć, że nie ma on pojęcia lub jest mu wszystko jedno, że ludzie na Ukrainie są zarzynani - powiedział wpływowy amerykański polityk w wywiadzie dla ZDF. Program "Berlin direkt" zostanie wyemitowany w niedzielę wieczorem, jednak redakcja opublikowała fragment rozmowy już teraz.

McCain zarzucił kanclerz bezczynność. - Czy (Merkel) chce jedynie się przyglądać, jak po raz pierwszy od II wojny światowej kraj w Europie rozbijany jest na kawałki? - pytał senator. Zaznaczył, że jest rozczarowany postawą Europejczyków, chociaż "niczego innego nie spodziewał się".

Amerykański polityk porównał postawę Merkel z polityką "appeasementu" wobec Hitlera przed wybuchem II wojny światowej. Ugodowa polityka Wielkiej Brytanii wobec III Rzeszy w latach 30. uważana jest za ważną przyczynę późniejszych sukcesów Hitlera. Symbolem polityki ugodowej wobec agresora jest dyktat monachijski - układ zawarty 30 IX 1938 w Monachium przez szefów rządów Niemiec (A. Hitler), Włoch (B. Mussolini), Wielkiej Brytanii (N. Chamberlain) i Francji (E. Daladier), którego skutkiem była aneksja części Czechosłowacji przez Niemcy.

McCain stał na czele kilkunastu republikańskich i demokratycznych senatorów, którzy w czasie niedawnej konferencji prasowej naciskali na prezydenta Baracka Obamę, aby zaopatrzyć Kijów w broń, żeby Ukraińcy mogli bronić się przed wspieranymi przez Rosję separatystami.

Wypowiedź McCaina zbulwersowała polityków koalicji rządowej. Sekretarz generalny CDU Peter Tauber wezwał senatora do przeproszenia Merkel. - Na szczęście mamy kanclerz, która waży słowa i czyny, a nie działa jak kowboj - napisał niemiecki chadek na Twitterze, o czym poinformowała agencja dpa. Niels Annen z SPD przyłączył się do apelu o przeproszenie Merkel.

PAP/fc