Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Jaremczak 09.02.2015

Kryzys na Ukrainie tematem numer jeden rozmów Angeli Merkel z Barackiem Obamą

Prezydent Barack Obama spotka się w Waszyngtonie z kanclerz Angelą Merkel. Głównym tematem rozmowy przywódców Stanów Zjednoczonych i Niemiec będzie sytuacja na Ukrainie.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel spędzi w waszyngtonie 4 godzinyKanclerz Niemiec Angela Merkel spędzi w waszyngtonie 4 godzinyPAP/EPA/Michael Kappeler
Posłuchaj
  • Prezydent Barack Obama spotka się w Waszyngtonie z kanclerz Angelą Merkel. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Czytaj także

Wizyta Angeli Merkel w Białym Domu potrwa 4 godziny. Niemiecka kanclerz odbędzie rozmowy z Barackiem Obamą, zje z nim roboczy lunch, a potem wspólnie wystąpią na konferencji prasowej. Według oficjalnego komunikatu, przywódcy Niemiec i USA będą rozmawiać o walce z Państwem Islamskim, Afganistanie, Iranie oraz kwestiach gospodarczych i handlowych.

(źródło: CNN Newsource/x-news)

KRYZYS NA UKRAINIE: SERWIS SPECJALNY >>>
Nie ma jednak wątpliwości, że najważniejszym i najpilniejszym tematem spotkania będzie sytuacja na Ukrainie. Angela Merkel nie zgadza się na dostawy broni dla Kijowa. Twierdzi, że konflikt można złagodzić metodami dyplomatycznymi. Chce, by wprowadzono w życie ustalenia, jakie we wrześniu ubiegłego roku udało się osiągnąć w Mińsku. Barack Obama w przeszłości zajmował podobne stanowisko. Ostatnio jednak prezydent USA i jego doradcy zaczęli rozważać większe wsparcie ukraińskiej armii.
O konieczności przyjęcia bardziej konfrontacyjnego kursu wobec Moskwy coraz głośniej mówi się w Kongresie. Grupa senatorów pod wodzą Johna McCaina zapowiedziała przyjęcie ustawy, która zobowiąże Baracka Obamę do dostarczenia broni Ukraińcom.

John McCain, senator USA, Frank-Walter Steinmeier, szef niemieckiej dyplomacji oraz John Kerry, sekretarz stanu USA (źródło: CNN Newsource/x-news)

Także wiceprezydent USA Joe Biden uważa, że Ukraina ma prawo do obrony. - Znając najnowszą historię, musimy oceniać czyny, a nie słowa. Prezydencie Putin: nie mów nam, ale pokaż! Zbyt wiele razy prezydent Putin obiecywał pokój, a przynosił czołgi - mówił podczas konferencji bezpieczeństwa w Monachium amerykański polityk. Według niego, jeśli rosyjscy żołnierze nie wyjadą z Ukrainy, to Rosję czekają kolejne sankcje. - Celem Stanów Zjednoczonych nie jest, powtórzę, nie jest zniszczenie lub osłabienie rosyjskiej gospodarki. Ale prezydent Putin ma przed sobą prosty wybór: albo wyniesie się z Ukrainy, albo czekają go dalsza izolacja i kolejne koszty ekonomiczne - dodał Biden.

Szansa na rozejm na Ukrainie? Znów szczyt w Mińsku>>>

Na środę planowane jest kolejne spotkanie liderów Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji w Mińsku poświęcone konfliktowi na Ukrainie. W poniedziałek szefowie MSZ Unii Europejskiej zgodzili się na rozszerzenie tak zwanej czarnej listy o nazwiska kolejnych prorosyjskich separatystów oraz o kolejne rosyjskie firmy. Chodzi o zakaz wjazdu do Unii i zablokowane aktywa finansowe w Europie.

Kto dokładnie znajdzie się na liście dowiemy się po publikacji w unijnym Dzienniku Urzędowym. Wbrew wcześniejszym spekulacjom, sankcjami dyplomatycznymi nie zostanie objęty rosyjski minister obrony. Domagały się tego kraje ze wschodniej Europy, ale nie było na to jednomyślnej zgody wszystkich państw. Obecnie na czarnej, unijne liście jest ponad 130 osób, oraz 28 firm i organizacji.

IAR/PAP/asop