Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Jaremczak 12.02.2015

Porozumienie mińskie. Treść deklaracji wspierającej [dokumentacja]

Prezydenci Rosji, Ukrainy i Francji oraz kanclerz Niemiec podpisali w czwartek Deklarację wspierającą, przyjęty przez grupę kontaktową kompleks działań na rzecz realizacji mińskich porozumień ws. Ukrainy. Poniżej pełny tekst dokumentu zamieszczony na stronie internetowej Kremla.

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, prezydent Republiki Francuskiej Francois Hollande i kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Angela Merkel potwierdzają pełne poszanowanie suwerenności oraz integralności terytorialnej Ukrainy. Są oni głęboko przekonani, że nie ma alternatywy dla wyłącznie pokojowego rozwiązania. Są też w pełni gotowi do podjęcia w tym celu wszelkich możliwych kroków zarówno osobno, jak i wspólnie.
W tym kontekście przywódcy zatwierdzają kompleks działań na rzecz realizacji mińskich porozumień, przyjętych i podpisanych w Mińsku 12 lutego 2015 r. przez wszystkie osoby, które podpisały również miński protokół z 5 września 2014 r. i mińskie memorandum z 19 września 2014 r. Przywódcy będą wnosić swój wkład w ten proces oraz wywierać wpływ na poszczególne strony, aby sprzyjać wykonaniu zespołu kroków.
Niemcy i Francja udzielą pomocy technicznej, aby odrodzić system bankowy w rejonach objętych konfliktem, być może drogą stworzenia międzynarodowego mechanizmu wspomagania wypłat socjalnych.
Przywódcy podzielają przekonanie, że umocnienie współpracy między Unią Europejską, Ukrainą i Rosją będzie sprzyjać rozwiązaniu tego kryzysu. W tym celu popierają kontynuowanie trójstronnych rozmów między Unią Europejską, Ukrainą i Rosją na temat energetyki, aby wykonać kroki na rzecz rozwoju "zimowego pakietu gazowego".
Popierają także trójstronne rozmowy między Unią Europejską, Ukrainą i Rosją w celu wypracowania praktycznego rozwiązania kwestii wywołujących niepokój Rosji w związku z realizacją umowy o głębokiej i kompleksowej strefie wolnego handlu między Ukrainą i Unią Europejską.
Przywódcy są niezmiennie oddani idei utworzenia wspólnej przestrzeni kulturalno-naukowej i gospodarczej od Atlantyku po Ocean Spokojny na fundamencie pełnego poszanowania prawa międzynarodowego i zasad OBWE.
Przywódcy będą nadal oddani realizacji mińskich porozumień. W tym celu uzgodnili utworzenie mechanizmu kontrolnego w "formacie normandzkim", który będzie przeprowadzać spotkania z regularną częstotliwością, z zasady na szczeblu wyższych rangą urzędników reprezentujących ministerstwa spraw zagranicznych.

KRYZYS UKRAIŃSKI: SERWIS SPECJALNY >>>

PAP/asop