Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 18.02.2015

Szef MON: obecnie Polska nie planuje sprzedaży broni Ukrainie

Wicepremier Tomasz Siemoniak - pytany w środę, czy Polska będzie sprzedawała broń Ukrainie - odparł, że taka możliwość powinna w przyszłości istnieć, natomiast teraz dostawy nie są planowane. - Świat powinien się skoncentrować na tym, by wdrożyć porozumienie mińskie - powiedział szef MON.
Wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak podczas posiedzenia rząduWicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak podczas posiedzenia rząduPAP/Radek Pietruszka
Posłuchaj
  • Wydarzenia na wschodzie Ukrainy zdominowały spotkanie szefów obrony państw Unii w Rydze. W nieformalnej sesji uczestniczył wicepremier Tomasz Siemoniak. Po rozmowach minister przyznał, że wszyscy uczestnicy są zaniepokojeni tym, co dzieje się na ukraińsko-rosyjskim pograniczu/IAR
Czytaj także

W środę z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Głównymi tematami spotkania były: szczyt NATO, który odbędzie się w 2016 roku w Warszawie, oraz sytuacja na Ukrainie.

Siemoniak, pytany po posiedzeniu, czy nasz kraj będzie sprzedawał broń Ukrainie, odparł: "Polska należy do tej grupy krajów, które uważają, że taka możliwość, taka opcja w przyszłości powinna istnieć, natomiast teraz takich dostaw broni nie planujemy. Uważamy, że mimo tych napięć, mimo ofiar w ciągu ostatnich dni, świat powinien się skoncentrować na tym, by wdrożyć porozumienie mińskie i żeby zaczęto drogą dialogu i pokoju tam iść".

Wicepremier podkreślił, że są różne formy współpracy wojskowej z Ukrainą. - Polska jest jednym z liderów funduszu powierniczego NATO, Polska podpisała umowy we wrześniu o tworzeniu brygady polsko-ukraińsko-litewskiej, która ma pomagać w reformowaniu armii ukraińskiej. Więc tu mamy różne formy współpracy, ale nie wiążemy tych form współpracy z takimi bieżącymi wydarzeniami, raczej chodzi nam o długofalowe związki z Ukrainą - powiedział.

Siemoniak pytany, czy wierzy, że dyplomacja może zakończyć rozlew krwi na Ukrainie oraz na uwagę, iż wygląda na to, że porozumienie mińskie istnieje jedynie na papierze, odparł: "Ocenimy, zobaczymy".

- Rzeczywiście nikt na Zachodzie nie miał satysfakcji z tego porozumienia, bo jego główny cel - tzn. zaprzestanie rozlewu krwi - niespecjalnie wychodził w ciągu ostatnich dni - odpowiedział minister obrony narodowej.

Podkreślił, iż "na pewno jest tak, że te państwa, które podpisały to porozumienie, są w szczególny sposób odpowiedzialne za jego realizację i na pewno będą wyciągały z tego wnioski". "Płyną różne też dramatyczne informacje w tych ostatnich dniach z Ukrainy, więc zobaczymy, jak do tego podejdzie prezydent Ukrainy, przecież też podpisujący to porozumienie i na pewno świat będzie starał się wyciągać wnioski" - mówił.
Wskazywał jednocześnie, że dyplomacja i dialog mają perspektywy. - Nie ma innej drogi niż pokojowe rozwiązanie tu, chyba się wszyscy z tym zgodzimy - zaznaczył.
W ubiegłym tygodniu w stolicy Białorusi, z udziałem przywódców Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec, wynegocjowany został rozejm między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami. Władze Ukrainy oskarżają jednak Rosję i separatystów o łamanie ustaleń z Mińska.
W środę ukraińskie siły rządowe wycofały się z miasta Debalcewe w obwodzie donieckim, w którym broniły się od zeszłego tygodnia przed atakami prorosyjskich separatystów. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że jego wojska wycofały się z Debalcewe w sposób "zaplanowany i zorganizowany" i wbrew twierdzeniom miasto nie było okrążone przez oddziały rebeliantów. Poroszenko oznajmił, że operacja w Debalcewe była konieczna, by donieść wspólnocie międzynarodowej, iż strona przeciwna łamie porozumienia pokojowe z Mińska.

Siemoniak dopytywany, czy nie ma żadnego planu awaryjnego w związku z obecną sytuacją w Debalcewe, odparł: "pozwólmy Ukraińcom działać, ocenić sytuację". Podkreślał, że Polska wspiera Ukrainę politycznie, stara się, by NATO i UE były aktywne w tej sprawie. - Natomiast za wcześnie jest jeszcze mówić o tym, co się wydarzy. Porozumienie zostało podpisane tydzień temu, jak mówię, przy bardzo różnych głosach na świecie, przy braku satysfakcji nawet ze strony samej kanclerz Merkel czy prezydenta Hollande'a - bo oni widzieli, że wiarygodność Rosji i prezydenta Putina jest niska i nie wiadomo, czy to będzie dotrzymane - mówił Siemoniak.

KRYZYS NA UKRAINIE: SERWIS SPECJALNY >>>

PAP/IAR/iz