Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Magdalena Witczak 24.02.2015

Istnieje wiele przyczyn wypadków lawinowych

Przyczynami większości wypadków lawinowych zdarzających się w polskich górach są: niska świadomość zagrożeń, brak odpowiedniej wiedzy, umiejętności i wyposażenia. Ostatnie dni przyniosły dwa tego typu zdarzenia. Dwóch turystów nadal jest poszukiwanych.
Posłuchaj
  • - Posługiwania się detektorem w trybie poszukiwania uczymy się dla innych - mówi Jan Krzysztof, naczelnik TOPR (IAR)
  • - Ludzie nie do końca rozumieją skalę zagrożenia lawinowego - mówi Maciej Krupa, przewodnik tatrzański (IAR)
  • - Nie orientujemy się jaki jest stopień zagrożenia lawinowego - mówią turyści (IAR)
Czytaj także

Większość turystów nie wie, jaki panuje stopień zagrożenia lawinowego i co oznacza. Posiadanie tzw. zestawu lawinowego to rzadkość. Najczęściej do wypadków lawinowych dochodzi, wtedy kiedy jest drugi stopień zagrożenia lawinowego.

- Tylko odpowiednia wiedza, umiejętności i sprzęt dają szansę na przeżycie w razie wypadku lawinowego. Grupa turystów powinna poruszać się w ten sposób, by w razie wypadku, przysypana została tylko jedna osoba, a pozostałe mogły ją uratować. Warto mieć ze sobą detektor lawinowy, który pomoże zlokalizować osoby, znajdujące się pod śniegiem – mówi Jan Krzysztof, naczelnik TOPR.

W sobotę doszło do 2 wypadków lawinowych. W pierwszym jedna osoba zmarła, a druga walczy o życie. W drugim turysta miał sporo szczęścia, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

IAR, mw