Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Izabela Zabłocka 28.02.2015

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny w szoku po zabójstwie Niemcowa

Aleksiej Nawalny wstrząśnięty zabójstwem Borysa Niemcowa. Przebywający w areszcie opozycjonista napisał na jednym z portali społecznościowych, że dopiero teraz dowiedział się o nocnym zamachu na życie swojego kolegi i współpracownika.
Posłuchaj
  • Pogrzeb Borysa Niemcowa odbędzie się we wtorek. Zastrzelony opozycyjny rosyjski polityk zostanie pochowany na "trojekurowskim cmentarzu” Moskwy. Wcześniej można go będzie pożegnać w Centrum Sacharowa. Więcej w relacji z Moskwy Włodzimierz Pac/IAR

Nawalny, między innymi właśnie z Niemcowem, organizował niedzielny marsz antyputinowski. W piątek sąd utrzymał 15-dniowy areszt dla jednego z największych krytyków rosyjskiego prezydenta za rzekome złamanie prawa o zgromadzeniach. W związku z tym na wolność Nawalny wyjdzie dopiero 6 marca.
"Szczerze mówiąc, jestem w takim szoku, że trudno znaleźć słowa" - napisał Aleksiej Nawalny. Dodał, że Niemcow odwiedził go w areszcie przed kilkoma dniami. "Nie dociera do mnie, ze więcej go nie zobaczę" - napisał. "Straciliśmy tego, którego nie da się zastąpić" - podkreślił, nazywając Niemcowa "prawdziwym politykiem i dobrym człowiekiem". Wyraził nadzieję, że będzie mógł uczestniczyć w pogrzebie przyjaciela.

Wieczorem w piątek Borys Niemcow został zastrzelony w pobliżu Kremla. Nieznany sprawca oddał do niego sześć lub siedem strzałów, cztery kule utkwiły w jego ciele. Zmarł na miejscu.

Zdecydowany krytyk Kremla

Niemcow ostro krytykował politykę Putina, zwłaszcza zaangażowanie Rosji w konflikcie na Ukrainie, określając je jako rosyjską agresję. W latach 2011-12 był jednym z organizatorów protestów w Moskwie po wygranych przez Putina i kontrolowaną przez niego Jedną Rosję wyborach prezydenckich i parlamentarnych.

Borys Niemcow był jednym z przywódców Republikańskiej Partii Rosji - Partii Wolności Narodowej (Parnas) i deputowanym do Dumy Obwodowej w Jarosławiu, 250 km na północny wschód od Moskwy. Wcześniej był współzałożycielem liberalnego ruchu Solidarność, który stawiał sobie za cel zjednoczenie demokratycznej opozycji.

W latach 90. był gubernatorem Niżnego Nowogrodu, 400 km na wschód od Moskwy, a potem wicepremierem. Należał do grona najbliższych współpracowników pierwszego prezydenta pokomunistycznej Rosji Borysa Jelcyna, który rozważał nawet wyznaczenie go na swojego następcę.

Ostatni wywiad Borysa Niemcowa dla Polskiego Radia: Polityka Putina jest fatalna, idiotyczna >>>

Grzegorz Ślubowski przeprowadził wywiad z Borysem Niemcowem tuż przed zapowiadanym na 1 marca marszem opozycji w Moskwie. Redaktor Naczelny Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia opowiada o kulisach tej rozmowy.

Czytaj więcej o sprawie zamachu na Borysa Niemcowa >>>

IAR/iz