Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Beata Krowicka 09.03.2015

Donald Tusk dla "NYT": Rosja chce podzielić Unię Europejską

Europa nie jest gotowa na dalsze zaostrzenie sankcji wobec Rosji. Taką opinię wyraził Donald Tusk w wywiadzie dla dziennika New York Times.
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald TuskPrzewodniczący Rady Europejskiej Donald TuskRada Europejska/© European Union
Galeria Posłuchaj
  • Donald Tusk z wizytą w USA - relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
  • Donald Tusk uważa, że za wcześnie na zaostrzenie sankcji wobec Rosji - relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR)
Czytaj także

W wywiadzie udzielonym przed wylotem z Brukseli Donald Tusk powiedział, że Europa powinna traktować wydarzenia na Ukrainie jako lekcję przed nowymi zagrożeniami w przyszłości. Wyraził jednak przekonanie, że mimo kolejnych prowokacji ze strony Rosji Unia Europejska nie jest jeszcze gotowa na zaostrzenie sankcji wobec Moskwy. Wyjaśnił, że niektórzy przywódcy cały czas mają nadzieję na dobrą wolę ze strony Kremla. Jednak jego zdaniem należy pozbyć się iluzji.
Przewodniczący Rady Europejskiej tłumaczył, że bardzo trudne jest osiągnięcie kompromisu w gronie 28 demokracji. Tym bardziej, że Rosja stara się doprowadzić do podziałów wewnątrz Unii Europejskiej. Dlatego niezwykle ważne jest zachowanie jedności.
Przewodniczący Rady Europejskiej spotka się w poniedziałek w Waszyngtonie z prezydentem Barackiem Obamą.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Jednym z głównych tematów rozmów przywódców Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych będzie sytuacja na Ukrainie.
Donald Tusk spędzi w Białym Domu kilka godzin. Najpierw zje roboczy lunch z wiceprezydentem Joe Bidenem, a potem spotka się z prezydentem Barackiem Obamą. Choć sytuacja na Ukrainie będzie bez wątpienia głównym tematem rozmów, nie należy się spodziewać ogłoszenia decyzji w sprawie działań odwetowych wobec Rosji. Przed odlotem z Brukseli Donald Tusk powiedział dziennikarzom New York Timesa, że Europa nie jest jeszcze gotowa na zaostrzenie sankcji wobec Moskwy. Co do ewentualnych dostaw broni dla Ukrainy, Barack Obama ma wątpliwości.
Przywódcy USA i Unii przedyskutują także kwestie współpracy handlowej, wzajemnych inwestycji, bezpieczeństwa energetycznego i walki z terroryzmem. Program wizyty nie przewiduje wspólnej konferencji prasowej przywódców Unii i Stanów Zjednoczonych. Przed spotkaniem Obama i Tusk wygłoszą tylko krótkie oświadczenia. Jutro Donald Tusk odwiedzi Muzeum Holocaustu. Spotka się też z szefami misji dyplomatycznej Unii Europejskiej w Waszyngtonie.

IAR, bk