Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Jaremczak 11.03.2015

Rosja zrywa traktat o zbrojeniach. Nowy etap zimnej wojny?

Od dziś Rosja nie będzie uczestniczyła w traktacie o zbrojeniach konwencjonalnych w Europie. W opinii niezależnych rosyjskich komentatorów, decyzję tę można uznać za kolejny element nowej zimnej wojny.
Posłuchaj
  • Od dziś Rosja nie będzie uczestniczyła w traktacie o zbrojeniach konwencjonalnych w Europie. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
  • Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg o wycofaniu Rosji z traktatu o zbrojeniach konwencjonalnych [tłum: Jesteśmy rozczarowani. Cały czas wspieramy wszystkie wysiłki na rzecz kontroli zbrojeń i wierzymy, że ten traktat jest ważny. To kolejny krok Rosji po tym jak jednostronnie zawiesiła wprowadzanie w życie Traktatu w grudniu 2007 roku]
Czytaj także

Moskwa od dawna oskarża NATO o agresywne działania, sprzeczne z międzynarodowymi i dwustronnymi porozumieniami. Niedawno prezydent Władimir Putin zadeklarował, że zrobi wszystko, aby nikt nie zdobył przewagi nad rosyjską armią.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

We wtorek wieczorem rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że Moskwa wycofuje się z prac wspólnej grupy konsultacyjnej do spraw Traktatu o Konwencjonalnych Siłach Zbrojnych w Europie (CFE). Oświadczenie w tej sprawie złożył w Wiedniu delegat Rosji Anton Mazur. Jego zdaniem, Moskwę zmusiły do podjęcia takiej decyzji państwa NATO, które rzekomo "faktycznie omijały postanowienia CFE w imię rozszerzania Sojuszu". Mazur twierdzi, że właśnie te działania spowodowały, że w 2007 roku Federacja Rosyjska zawiesiła członkostwo w tym traktacie, choć nadal uczestniczyła w pracach grupy konsultacyjnej, licząc na opracowanie nowego reżimu kontroli konwencjonalnych sił zbrojnych w Europie.
- Nadzieje te nie miały się jednak ziścić. W tych warunkach dalsze uczestnictwo w posiedzeniach grupy konsultacyjnej, ograniczających się z reguły do odczytywania porządku dnia, stało się dla Federacji Rosyjskiej bezsensowne z politycznego i praktycznego punktu widzenia, a z punktu widzenia finansowo-ekonomicznego stanowiło źródło nieuzasadnionych wydatków - oświadczył Mazur.
Jego zdaniem, Rosja nadal jest gotowa "do wspólnej pracy nad nowym reżimem kontroli konwencjonalnych sił zbrojnych w Europie, odpowiadającym interesom zarówno Rosji, jak i innych państw europejskich". Poinformował również, że Rosja poprosiła Białoruś, by odtąd reprezentowała jej interesy w grupie konsultacyjnej.

NATO rozczarowane decyzją Rosji

Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg wyraził ubolewanie z powodu decyzji Rosji. - Cały czas wspieramy wszystkie wysiłki na rzecz kontroli zbrojeń i wierzymy, że ten traktat jest ważny - powiedział Stoltenberg. Jak zaznaczył, jest to kolejny krok Rosji po tym, jak jednostronnie zawiesiła ona wprowadzanie w życie Traktatu w grudniu 2007 roku.

Traktat o redukcji sił konwencjonalnych w Europie

Traktat CFE został podpisany w Paryżu w 1990 roku przez kraje NATO i państwa ówczesnego Układu Warszawskiego. Dokument określał limity kluczowych kategorii broni konwencjonalnej na terytorium od Atlantyku po Ural.

Zdaniem "Gazety Wyborczej", "decyzja o wypowiedzeniu traktatu nie oznacza, że modernizująca swoje siły zbrojne Rosja jeszcze bardziej zwiększy zbrojenia, a do jednostek napłynie strumień czołgów, armat i samolotów. Jednak formalnie Rosji już nic nie krępuje". - Nie można wykluczyć, że Rosja celowo ostentacyjnie opuszcza rozbrojeniowy traktat, by wystraszyć zachodnie społeczeństwa perspektywą wojny" - czytamy w dzienniku.

IAR/PAP/asop/iz