Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 29.03.2015

Papież Franciszek: nie ma pokory bez upokorzenia

Ojciec Święty przewodniczył w Niedzielę Palmową uroczystej mszy na placu świętego Piotra, którą poprzedziła procesja. W homilii przypomniał o losie prześladowanych na świecie chrześcijan. Powiedział też, że postawę wierzących musi wyróżniać pokora.
Niedziela Palmowa w WatykanieNiedziela Palmowa w WatykaniePAP/EPA/CLAUDIO PERI
Posłuchaj
  • Niedziela Palmowa w Watykanie. Relacja Marka Lehnerta z Rzymu (IAR)

Franciszek zaapelował do wiernych, by w Wielkim Tygodniu, który prowadzi do Wielkanocy, poszli drogą upokorzenia Chrystusa. Przypomniał, że w najbliższych dniach wierzący usłyszą w czytanych w kościołach fragmentach Ewangelii o męce Jezusa.
- Usłyszymy o pogardzie przywódców Jego ludu i ich oszustwach, mających spowodować Jego upadek. Będziemy świadkami zdrady Judasza, jednego z 12, który sprzeda Go za 30 srebrników. Zobaczymy Pana pojmanego i prowadzonego jak złoczyńcę. Opuszczonego przez uczniów. Ciągniętego przed Sanhedryn, skazanego na śmierć, pobitego i znieważonego - wyliczył.
Papież wskazał: to jest droga Boga, droga pokory. - Nie ma pokory bez upokorzenia - zaznaczył.
Ojciec Święty przestrzegł przed podążaniem inną drogą, sprzeczną z drogą Chrystusa - światowością, z którą związana jest próżność, pycha i sukces.  - Zły duch zaproponował ją także Jezusowi podczas 40 dni na pustyni. Ale Jezus ją bez wahania odrzucił - powiedział Franciszek.
Stwierdził, że wszyscy mogą pokonać tę pokusę, nie tylko przy specjalnych okazjach, ale w zwykłych okolicznościach życia. - Pomaga nam w tym i pokrzepia przykład tak wielu mężczyzn i kobiet, którzy w ciszy i ukryciu, na co dzień wyrzekają się samych siebie, aby służyć innym: choremu krewnemu, samotnej osobie starszej, czy niepełnosprawnej, bezdomnemu - wskazał.
Zaapelował: "pomyślmy także o upokorzeniu tych, którzy ze względu na swoją postawę wierności Ewangelii są dyskryminowani i osobiście za to płacą. Pomyślmy też o naszych braciach i siostrach, którzy cierpią prześladowanie z tego powodu, że są chrześcijanami". Franciszek nazwał ich "współczesnymi męczennikami" i podkreślił: "nie zapierają się Jezusa i godnie znoszą obelgi i zniewagi".

 

CNN Newsource/x-news

Papież pozdrowił młodzież
Niedziela Palmowa to także Dzień Młodzieży. Papież przypomniał, że jego ogólnoświatowe obchody w 2016 roku odbędą się w Krakowie. Franciszek pozdrowił młodzież, przygotowującą się w swoich diecezjach do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży.
- Drodzy młodzi, zachęcam was do kontynuowania waszej drogi, zarówno w diecezjach, jak i w pielgrzymce poprzez kontynenty, która zaprowadzi was w przyszłym roku do Krakowa, ojczyzny świętego Jana Pawła II, inicjatora Światowych Dni Młodzieży - powiedzia.
Ojciec Święty przywołał hasło zlotu w Polsce z Ewangelii świętego Mateusza: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Hasło to - mówił - "dobrze współgra z Rokiem Świętym Miłosierdzia". Rozpocznie się on z inicjatywy papieża 8 grudnia.
Franciszek wezwał młodzież: "Pozwólcie się napełnić czułością Ojca, by ją szerzyć wokół was".

Papież w Polsce. Wiemy, które miejsca odwiedzi Franciszek>>>

IAR, PAP, kk