Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 23.04.2015

Raport: kryzys na Ukrainie wpływa na wzrost zbrojeń w regionie

W zeszłym roku świat wydał na zbrojenia bilion 776 miliardów dolarów. To o 0,4 procent mniej niż w roku 2013 - wynika z raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytut Badań nad Pokojem.
Ukraińscy żołnierze niedaleko Mariupola.Ukraińscy żołnierze niedaleko Mariupola.PAP/EPA/IRINA GORBASYOVA

Jednak gdy przyjrzeć się wnikliwiej strukturze wydatków, okaże się, że w niektórych regionach świata wydatki wojskowe znacząco wzrosły. Dotyczy to Azji i Oceanii, Bliskiego Wschodu i Afryki, a także Europy. W tym ostatnim wypadku chodzi o kraje, które leżą blisko Rosji, a więc zarówno państwa skandynawskie, bałtyckie, jak i wschodnioeuropejskie.

Europa Zachodnia odnotowała tymczasem spadek wydatków na zbrojenia - mimo apeli NATO do wszystkich państw członkowskich, by przeznaczać na ten cel 2 procent PKB. Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy i Hiszpania - czyli kraje, które wydają najwięcej w Europie na cele wojskowe - konsekwentnie zmniejszają te wydatki. Jedynie Niemcy zapowiedziały, że w średniookresowej perspektywie będą je zwiększać.

KRYZYS UKRAIŃSKI: serwis specjalny >>>

Militarne wydatki Ukrainy zwiększyły się w ubiegłym roku o 20 procent, a w tym roku mają się podwoić. Zbroi się także Rosja. Co prawda jej tegoroczny budżet na cele obronne uległ 5-procentowej redukcji z powodu zmniejszenia zysków ze sprzedaży ropy naftowej, mimo to jest znacząco większy od budżetów z ubiegłych lat.

Jak podkreśla raport SIPRI, w 2014 roku najwięcej na zbrojenia na świecie przeznaczyły Stany Zjednoczone, następnie Chiny, Rosja, Arabia Saudyjska oraz Francja.

Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem został założony w 1966 roku przez szwedzki parlament dla uczczenia 150. rocznicy nieprzerwanego pokoju w Szwecji. Celem jego działalności są badania naukowe nad kwestiami konfliktu i współpracy, by pomóc w zrozumieniu warunków potrzebnych dla pokojowego rozwiązania światowych konfliktów. SIPRI udostępnia informacje o rozwoju broni, wydatkach na zbrojenia w poszczególnych krajach, produkcji i sprzedaży broni przez różne kraje, o jej kontroli i rozbrojeniach, a także o konfliktach, zapobieganiu im i bezpieczeństwie regionalnym.

W latach 1991-2002 szefem SIPRI był polski dyplomata, późniejszy minister spraw zagranicznych Adam Daniel Rotfeld.

PAP/IAR, to