Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Marek Jurczyński 16.04.2015

Tragedia na Śródziemnym: zatonęła kolejna łódź z ponad 40 nielegalnymi imigrantami

Kolejna łódź z imigrantami zatonęła na Morzu Śródziemnym. Według włoskiej agencji informacyjnej ANSA zginęło 41 osób, tylko 4 udało się uratować.
W ciągu ostatniego roku włoska Straż Przybrzeżna wyratowała 100 tys. osóbW ciągu ostatniego roku włoska Straż Przybrzeżna wyratowała 100 tys. osóbPAP/EPA/ED JONES

Jednostka płynęła z Libii i kierowała się do Włoch. To najczęstsza trasa przemytników przerzucających nielegalnych imigrantów z Afryki.

Włoskie władze poinformowały, że w ciągu 5 dni do ich kraju przybyło 10 tys. nielegalnych imigrantów.

W Unii brakuje środków i poparcia

Tymczasem Komisja Europejska twierdzi, że nie ma środków i poparcia ze strony państw UE, by rozwiązać problem nowej fali imigrantów, zwłaszcza z Syrii i Libii, która znowu zalewa południe Europy. KE zapowiada jednak, że przyjrzy się możliwościom budżetowym.

We wtorek organizacja Save the Children poinformowała, że prawie 400 nielegalnych imigrantów, w tym wiele dzieci, prawdopodobnie utonęło, gdy łódź, którą próbowali dostać się do Włoch, przewróciła się i zatonęła u wybrzeży Libii.

Zachęta dla nielegalnych imigrantów?

W ubiegłym roku Unia Europejska ograniczyła swoje akcje ratownicze na Morzu Śródziemnym, bo pojawiły się argumenty, że stanowią one zachętę dla kolejnych imigrantów. Ostatnie dane wskazują jednak, że posunięcie to okazało się nieskuteczne.

Od końca 2014 roku akcję patrolowania Morza Śródziemnego, przez które dziesiątki tysięcy nielegalnych imigrantów ucieka do Włoch, koordynuje unijna agencja ds. ochrony granic Frontex. Prowadzona przez nią operacja Tryton, której miesięczny budżet wynosi do 2,9 mln euro, zastąpiła prowadzoną tylko przez Włochów droższą, bo kosztującą 9,5 mln euro miesięcznie, misję Mare Nostrum. Dzięki organizowanym przez ponad rok intensywnym patrolom na Morzu Śródziemnym włoskim służbom działającym w ramach Mare Nostrum udało się uratować ponad 100 tys. nielegalnych imigrantów.

Roczny budżet agencji Frontex: 19 mln euro

Roczny budżet unijnej agencji Frontex, odpowiadającej za operację Tryton, wynosi 19 mln euro i to państwa członkowskie musiałyby zdecydować o jego zwiększeniu. - W tej chwili Komisja nie ma ani pieniędzy, ani wsparcia politycznego ze strony państw członkowskich, aby uruchomić europejski system, który byłby w stanie prowadzić takie operacje - przyznała rzeczniczka KE do spraw migracji i spraw wewnętrznych Natasha Bertaud.

Przyczyną sytuacja w Syrii i Libii

Rzeczniczka zaznaczyła, że przyczyną rosnącej imigracji do UE jest sytuacja w Syrii i Libii. W Syrii od czterech lat toczy się wojna domowa, w której zginęło już ponad 220 tys. ludzi, natomiast Libia znalazła się w stanie anarchii w następstwie walk między byłymi uczestnikami wspieranej przez NATO zbrojnej rebelii, która w 2011 roku obaliła wieloletnią dyktaturę Muammara Kadafiego.

Według danych UE w ubiegłym roku na terytorium Unii dostało się nielegalnie ponad 280 tys. ludzi, w tym wielu uchodźców z Syrii, Erytrei i Somalii. Ok. 3,4 tys. imigrantów utonęło, próbując dostać się do Europy drogą morską.

IAR,PAP/mj