Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Petar Petrovic 25.04.2015

John Kerry krytykuje Rosję: wciąż wspiera separatystów

- Rosja nie realizuje w sposób właściwy na wschodzie Ukrainy porozumień rozejmowych z Mińska - oświadczył sekretarz stanu USA John Kerry. Dodał, że oświadczył to szefowi MSZ Rosji Siergiejowi Ławrowowi.
Rosja oskarżana jest o ciągłe wspieranie separatystówRosja oskarżana jest o ciągłe wspieranie separatystów PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Galeria Posłuchaj
  • - Aby środki dyplomatyczne przyniosły skutki, musimy mieć silne wojsko. Rosja nie zrezygnowała ze swoich planów zniszczenia Ukrainy i pozbawienia jej europejskiej przyszłości - powiedział Arsenij Jaceniuk (IAR)
Czytaj także

Kerry sprecyzował, że podczas rozmowy telefonicznej z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem, którą przeprowadził w mijającym tygodniu, poruszył m. in. kwestię docierających na wschodnią Ukrainę kolejnych rosyjskich konwojów z bronią i sprzętem wojskowym.

- Jest oczywiste, że porozumienia rozejmowe z Mińska nie są obecnie w wystarczający sposób przestrzegane - powiedział Kerry na marginesie obrad Rady ds. Arktyki, w której uczestniczy w Kanadzie.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>  

Będą walki?

Również premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oskarżył w piątek Rosję, że jej celem nie jest pokój w jego kraju. Dodał, że Kijów musi obecnie przygotować się do możliwego wznowienia walk na pełną skalę na wschodzie Ukrainy.

Według Departamentu stanu USA rozmowa Kerry - Ławrow odbyła się w środę. Kerry miał powiedzieć, że "Rosjanie kontynuują dostawy ciężkiego sprzętu i zapewniają szkolenia dla separatystów". W trakcie rozmowy Kerry miał także zwrócić się do Ławrowa z apelem, aby Moskwa zmusiła separatystów do dotrzymania porozumień z Mińska i przestrzegania zawieszenia broni.

Kruchy rozejm na Ukrainie. OBWE: obecnie większa misja nieefektywna >> 

Szkolenie Ukraińców

Szef amerykańskiej dyplomacji miał także zapewnić, że misja szkoleniowa wojsk USA na zachodniej Ukrainie jest "całkowicie transparentna i ma charakter defensywny". Dodał, że siły Stanów Zjednoczonych przybyły na wyraźne zaproszenie ukraińskich władz w Kijowie.

UA 1+1/x-news

Zawarte w lutym br. przez przywódców Rosji, Niemiec, Francji i Ukrainy porozumienia, określane jako "Mińsk 2", przewidują przerwanie działań zbrojnych, wycofanie ciężkiej broni i utworzenie strefy buforowej między prorosyjskimi separatystami i wojskami ukraińskimi. Porozumienia umożliwiły osiągnięcie względnego spokoju na linii frontu, ale w ostatnim okresie walki znów nasiliły się.

pp/PAP