Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 01.05.2015

Zagranicznym studentom będzie łatwiej zdobyć pracę w Polsce

Zagraniczni studenci, kształcący się w Polsce na studiach stacjonarnych, będą mogli pracować w naszym kraju bez potrzeby uzyskiwania zezwolenia na pracę przez cały rok, a nie jak dotąd tylko przez trzy wakacyjne miesiące.
Na polskich uczelniach kształci się obecnie ok. 46 tys. obcokrajowcówNa polskich uczelniach kształci się obecnie ok. 46 tys. obcokrajowcówGlow Images/East News

Przepisy regulujące tę kwestię weszły w życie 1 maja.
"Dotychczas studenci z zagranicy mogli pracować w Polsce bez konieczności uzyskania zezwolenia tylko w trakcie trzech miesięcy wakacyjnych. Przedłużenie tego okresu wymagało uzyskania zezwolenia, o które występował pracodawca studenta i dotyczyło to wyłącznie określonego stanowiska pracy" - wyjaśniło w komunikacie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Nowe przepisy pozwalają obcokrajowcom pracować w Polsce przez cały okres ważności wizy studenckiej, czyli przez pełny rok. Zmiana dotyczy wszystkich studentów jednolitych studiów magisterskich, studiów stacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia, a także doktorantów, którzy przebywają w Polsce na podstawie wizy studenckiej.
Studenci przebywający w Polsce na podstawie pozwolenia na pobyt czasowy już są objęci zwolnieniem z wymogu posiadania pozwolenia na pracę.
Z wymogu uzyskania zezwolenia na pracę zwolnieni zostali też cudzoziemcy wygłaszający okazjonalne wykłady, referaty lub prezentacje o szczególnej wartości naukowej lub artystycznej - niezależnie od miejsca stałego pobytu tych osób. Dotychczas obowiązywał warunek, by osoby te zachowywały miejsce stałego pobytu za granicą.
"Chcemy zachęcić do studiowania w Polsce"
- Zgodnie z naszą strategią umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego, chcemy zachęcić do studiowania w Polsce jeszcze więcej zagranicznych studentów. Ich liczba z roku na rok rośnie, ale w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej jest niska. Ważna jest edukacyjna oferta uczelni, ale wielu studentów-cudzoziemców chce również zdobyć doświadczenie w polskich firmach. Nowe przepisy stworzą taką możliwość i będą dużą zachętą do studiowania w Polsce - wyjaśniła minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska.
Na polskich uczelniach kształci się obecnie ok. 46 tys. obcokrajowców. W porównaniu z rokiem ubiegłym ich liczba wzrosła o 10 tys. W Polsce uczą się obywatele 158 krajów. Najwięcej jest Ukraińców (23 tys.) i Białorusinów (4 tys.), ale sporo jest też Norwegów i Szwedów (po 1,5 tys.).
Zmiany w oświadczeniu o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi
Istotna zmiana dotyczy również oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, rejestrowanych przez powiatowe urzędy pracy.
Przepis został doprecyzowany, tak by nie budziło wątpliwości, że okolicznością uzasadniającą zwolnienie z wymogu posiadania zezwolenia na pracę jest oświadczenie określające rzeczywiste warunki pracy cudzoziemca. W oświadczeniu musi się więc znaleźć nazwa zawodu, miejsce wykonywania pracy, data rozpoczęcia i okres wykonywania pracy, rodzaj umowy stanowiącej podstawę wykonywania pracy oraz wysokość wynagrodzenia brutto za pracę. Ma się też znaleźć w nim informacja o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych w oparciu o lokalny rynek pracy oraz o zapoznaniu się z przepisami związanymi z pobytem i pracą cudzoziemców.
"Rozwiązanie to ma służyć lepszemu zabezpieczeniu praw cudzoziemców pracujących na podstawie oświadczeń, zbliżyć poziom ochrony cudzoziemców pracujących na podstawie oświadczeń i zezwoleń na pracę i ułatwić kontrolę legalności pracy cudzoziemców" - wytłumaczył resort pracy.
PAP, kk