Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Artur Jaryczewski 31.05.2015

NowoczesnaPL wkracza do polityki. Ryszard Petru: chcemy lepszego państwa

Liberalizacja gospodarki, zmiana systemu ubezpieczeń społecznych i stwarzanie szans dla młodych ludzi na rynku pracy to niektóre postulaty nowego stowarzyszenia NowoczesnaPL. Założenia przedstawił w niedzielę na zjeździe założycielskim ruchu jego szef Ryszard Petru.
Posłuchaj
  • Rusza NowoczesnaPL. Relacja Arkadiusza Augustyniaka (IAR)
Czytaj także

Organizacja proponuje też wprowadzenie budżetu partycypacyjnego w każdej gminie i dostosowanie systemu edukacji do potrzeb rynku pracy. Chce ponadto pozbawić partie polityczne finansowania z budżetu państwa, ograniczyć do dwóch kadencji obecność posłów w parlamencie i wprowadzić możliwość głosowania w wyborach przez internet.

Petru zapowiedział, że po kongresie będzie jeździł po Polsce, konsultując tezy programowe i budując struktury lokalne. - Tylko silny ruch może mieć wpływ na rzeczywistość. Społeczeństwo obywatelskie musi dać odpór starym partiom - podkreślił.

Zjazd założycielski NowoczesnaPL odbył się na warszawskim Torwarze. Uczestnicy przyjechali z całej Polski. Organizatorzy szacują, że na hali było ponad sześć tysięcy ludzi.

Przed liderem NowoczesnaPL wystąpili działacze społeczni, przedsiębiorcy i samorządowcy, nawołujący do uwolnienia gospodarki od obciążeń polityki. Na scenie pojawili się m.in. prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz, przedsiębiorca i założyciel firmy InPost Rafał Brzoska, Adam Kądziela z Zarządu Ogólnopolskiego Forum Młodych Lewiatan, szefowa działu politycznego "Kultury liberalnej" Karolina Wigura oraz toruńska działaczka społeczna i radna Joanna Scheurin-Wielgus.

Postulaty nowego stowarzyszenia

Petru wskazał, że w polskiej polityce od lat brakuje debaty o podstawowych problemach kraju, jego zdaniem ograniczana jest energia obywateli. - Ruch powstał niedawno i widać, że jest olbrzymia potrzeba. Im będzie silniejszy, tym większa szansa, że naprawdę zmienimy ten kraj - mówił do zgromadzonych.

- Skończmy z finansowaniem partii z budżetu. Dzisiaj w dobie internetu możliwe jest pozyskiwanie środków finansowych w sposób rozproszony, nie uzależniając się od grup biznesu - powiedział, uzasadniając założenia programowe ruchu. - Wprowadźmy kadencyjność posłów, niech po dwóch kadencjach wrócą do "realu" i zobaczą jak wyglądają prawdziwe problemy Polaków - zaznaczył. - Taka przerwa każdemu dobrze zrobi - dodał.

- Wprowadźmy głosowanie przez internet. Cały czas w Polsce mało osób jest aktywnych, głosuje połowa. 56 proc. w ostatnich wyborach. Dajmy ludziom szansę zwiększyć tę liczbę osób głosujących, a nie mówmy, że się nie da, że PKW nie przerobi - podkreślił.

- Przywróćmy wolność gospodarczą. To nie może być tak, że wszyscy wspominają, że kiedyś było lepiej - ale nie 40 lat temu, tylko 10, 12, 15. Z każdym rokiem przybywa przepisów, a Ministerstwo Finansów walczy z przedsiębiorcami, traktując ich często jak przestępców. Ta wolność gospodarcza spowodowałaby (...), że w końcu pracodawca będzie zabiegał o pracownika. Wtedy będzie dużo mniej umów śmieciowych, Polacy będą więcej zarabiali - zaznaczył. - Zmieńmy system pomocy społecznej z takiego, co rozdaje becikowe, na taki, który pomaga wyciągnąć ludzi z biedy - wzywał.

Źródło: TVP/x-news

- Wprowadźmy budżet partycypacyjny w każdej gminie. Niech politycy lokalni mają kontakt z ludźmi - podkreślił. - Wprowadźmy edukację rynku pracy. To nie może być tak, że ludzie kończą uczelnię, kończą szkoły i potem, gdy wchodzą na rynek pracy okazuje się, że nie tego uczyli się, czego trzeba i stają się bezrobotnymi - dodał.

- Stwórzmy szanse na pracę dla młodych ludzi. (...) Można to robić jak przy zakładaniu działalności gospodarczej: trzeba obniżyć im koszty pracy przez pierwsze dwa lata, żeby potem weszli na rynek pracy, bo inaczej im nie pomożemy - tłumaczył.

Petru podkreślił, że budowany przez niego ruch to inicjatywa oddolna, obywatelska, naturalna, która "chce lepszego państwa dzięki energii i zaangażowaniu obywateli" i stawia na ludzi młodych.

Balcerowicz do parlamentu?

Ryszard Petru w latach 1997-2000 był doradcą wicepremiera, ministra finansów i ówczesnego szefa Unii Wolności Leszka Balcerowicza. Powstanie stowarzyszenia NowoczesnaPL ogłosił w kwietniu. Na starcie uzyskał wsparcie Balcerowicza oraz Władysława Frasyniuka i Andrzeja Olechowskiego.

Na kongresie nie było żadnego polityka z tej trójki. Według mediów, jeśli NowoczesnaPL wystawi listy wyborcze w jesiennych wyborach do parlamentu, Balcerowicz może się na nich znaleźć.

PAP/aj