Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 16.06.2015

Atomowe groźby Rosji. Jest ostra odpowiedź NATO

Nieuzasadnione i niebezpieczne - tak o nuklearnych planach Moskwy mówi sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Chodzi o oświadczenie prezydenta Władimira Putina, że Rosja w tym roku wzbogaci swój arsenał nuklearny o 40 nowych międzykontynentalnych rakiet balistycznych.
Posłuchaj
  • Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg o nuklearnych planach Moskwy [tłum: Taka nuklearna demonstracja siły ze strony Rosji jest nieuzasadniona, destabilizująca i niebezpieczna. Odpowiadamy przez działania zapewniające, że NATO jest Sojuszem, który chroni wszystkich członków przed zagrożeniami]
Czytaj także

Zdaniem szefa NATO, tego typu deklaracje potwierdzają kierunek działania Rosji, obserwowany już od jakiego czasu: Moskwa inwestuje coraz więcej w obronę - zwłaszcza w arsenał nuklearny - przeprowadza więcej ćwiczeń wojskowych i posługuje się nuklearną retoryką.

- To nuklearne potrząsanie szablą przez Rosję jest nieuzasadnione. Jest destabilizujące i jest niebezpieczne. To jest coś, na co reagujemy i jest to także jeden z powodów, że obecnie zwiększamy gotowość i przygotowanie naszych sił - oświadczył sekretarz generalny NATO.

"Ochrona wszystkich sojuszników przed wrogiem"

- Odpowiadamy na taką sytuację przez działania mające na celu zapewnienie, że NATO jest Sojuszem, które chroni wszystkich swoich członków przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami - zapewnił Stoltenberg.

Podkreślił, że Rosja staje się coraz pewniejsza siebie, o czym świadczą jej działania na wschodniej Ukrainie. Właśnie w reakcji na takie zachowanie NATO zwiększa swoją gotowość i prowadzi działania odstraszające - dodał szef Sojuszu.

Kreml zwiększa arsenał nuklearny

Rosja wprowadzi w tym roku do uzbrojenia ponad 40 nowych międzykontynentalnych, nuklearnych rakiet balistycznych. W najbliższych miesiącach wypróbuje też nowy węzeł radiolokacyjny swej obrony antyrakietowej - poinformował we wtorek prezydent Władimir Putin.

 

Rosyjski antyrakietowy system prezentowany w Kubince PAP/EPA/Sergei Ilnitsky Rosyjski antyrakietowy system prezentowany w Kubince PAP/EPA/Sergei Ilnitsky

 

Występując na otwarciu Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technicznego Armia-2015 w Kubince koło Moskwy Putun zaznaczył, iż nowe rakiety jądrowe będą całkowicie odporne na wszystkie istniejące obecnie środki ich zwalczania.

Rosyjskie siły strategiczne dysponują ponad 300 bazującymi na lądzie międzykontynentalnymi rakietami balistycznymi.

- W najbliższych miesiącach odbędą się próby państwowe nowego radiolokacyjnego węzła wykrywania celów powietrznych poza horyzontem. Będzie on potem kontrolował zachodni kierunek strategiczny - oświadczył Putin. Dodał, że w bieżącym roku rozpocznie się budowa takiego samego węzła dla kierunku wschodniego, a w kwietniu zaczął funkcjonować radar wczesnego ostrzegania w Armawirze w Kraju Krasnodarskim, na południu Rosji.

Putin zapewnił, że władze będą nadal poświęcać szczególną uwagę szerokiemu programowi zbrojeń i modernizacji kompleksu obronno-przemysłowego (OPK). Właśnie ten przemysł powinien być źródłem rozwoju dla innych sektorów i lokomotywą innowacji w Rosji - uznał prezydent.

Putin "zaniepokojony"

Po południu Putin spotkał się z prezydentem Finlandii Saulim Niinistoe. Ostrzegł, że Rosja będzie zmuszona skierować swoje siły zbrojne przeciwko krajom zagrażającym jej terytorium. Wyraził zaniepokojenie systemem przeciwrakietowym w pobliżu rosyjskich granic.

- Jeśli ktokolwiek zagrozi terytorium Rosji, wycelujemy swoją broń na te kraje, z których zagrożenie pochodzi - stwierdził Putin, wyrażając zaniepokojenie "rozszerzającym się systemem obrony przeciwrakietowej".

- Gdy zagrożenie pojawia się w sąsiednim kraju, Rosja musi zareagować w sposób odpowiedni i użyć swojej obrony w taki sposób, by zneutralizować zagrożenie - powiedział.

Putin zaznaczył, że to NATO zbliża się do granic Rosji, a nie na odwrót. Dodał zarazem, że strona rosyjska "będzie wszystko analizować", ale na razie "nie widzi nic szczególnie niepokojącego".

Po rozmowach z prezydentem Finlandii Saulim Niinistoe oświadczył także, że najlepszą gwarancją bezpieczeństwa dla tego kraju jest jego neutralny status.

Rosyjski potencjał atomowy

Jak wynika z oficjalnych, rosyjskich danych, w styczniu 2014 w skład strategicznych sił Rosji wchodziło 489 nosicieli zdolnych przenieść około 1700 ładunków jądrowych.

Nosicielami jest m.in. siedem okrętów podwodnych, 66 ciężkich bombowców, a także 311 kompleksów rakiet, które mogą przenieść 1078 głowic jądrowych.

System TOPOL M w akcji/moni123s/You Tube

IAR/PAP/iz