Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Jaremczak 30.06.2015

Beata Szydło składa obietnice dla Śląska. "Polskie górnictwo potrzebuje doinwestowania i strategii"

- Na Śląsku bije przemysłowe serce Polski, ale nieudolne rządy obecnej koalicji doprowadziły do tego, że to serce ma teraz stan przedzawałowy - oceniła wiceprezes PiS i kandydatka tej partii na premiera Beata Szydło. We wtorek w Katowicach na wyjazdowym posiedzeniu rząd ma przyjąć Program dla Śląska.
Posłuchaj
  • Wiceprezes PiS Beata Szydło o rządowym programie dla Śląska (IAR)
Czytaj także

- Koalicja rządząca przypomniała sobie, że jest Śląsk i - jak słyszymy - będzie tu biło przemysłowe serce Polski. Można zadać pytanie: dlaczego będzie? - zastanawiała się Beata Szydło podczas konferencji prasowej przed kopalnią Bobrek-Centrum w Bytomiu. Jej zdaniem, to obecna ekipa jest odpowiedzialna za "zapaść" w polskim górnictwie.

Szydło: rząd zmarnował 8 lat

- Czy wiarygodny jest lekarz, który do tego stanu doprowadził, a teraz mówi, że oto znalazł receptę i będzie już wiedział, jak leczyć? Czy wiarygodny jest rząd, który przez tyle lat nie potrafił wykorzystać szansy i nie potrafił stworzyć tutaj, na Śląsku, ale również w innych regionach kraju - tam gdzie był polski przemysł, gdzie jest szansa, żeby polski przemysł był budowany, dobrego programu i strategii? Nie zrobiono niczego, żeby te 8 lat wykorzystać na to, aby dzisiaj Polska mogła powiedzieć: tak, mamy dobrze rozwijający się polski przemysł, budujemy polski przemysł, jesteśmy konkurencyjni. Te lata zostały zmarnowane - dodała.

Program dla Śląska
kopalnia górnik 1200 panthermedia.jpg
Jak pomóc górnictwu?

Szydło uważa, że wyjazdowe posiedzenie rządu i ogłoszenie Programu dla Śląska wpisuje się w kampanię wyborczą. - Dzisiaj nagle okazuje się, że jest pomysł, może być inaczej. Czy to jest wiarygodne? Czy rzeczywiście nie jest tak, że dzisiaj słyszymy o jakichś programach tylko i wyłącznie dlatego, że jest kampania wyborcza, ale konkretów nie ma, a po wyborach okaże się, że znowu będzie likwidacja kopalń? - pytała.

"Węgiel podstawą polskiej gospodarki"

Według niej, polskie górnictwo potrzebuje doinwestowania i strategii. - Trzeba rozmawiać o tym, żeby budować nowe rynki zbytu dla polskiego węgla i o tym, żeby tworzyć nowe technologie węglowe. Te programy są, tutaj na Śląsku są ludzie, którzy wiedzą jak to zrobić - przekonywała. - My zrobimy wszystko, żeby program rozwoju polskiego przemysłu, budowanie polskiego przemysłu, polska gospodarka oparta o polski węgiel miała priorytetowe zielone światło w czasie, kiedy będziemy rządzili - obiecała.

Zaznaczyła, że węgiel jeszcze przez wiele lat pozostanie podstawą polskiej gospodarki energetycznej. - To jest gwarancja bezpieczeństwa, również tego energetycznego, oczywiście musimy rozmawiać też o innych źródłach, które będą zasilały energetykę, ale węgiel jest nam potrzebny i węgiel będzie. Rzecz tylko polega na tym, żeby na tyle unowocześniać polskie górnictwo, aby stało się konkurencyjne i żeby miało szansę na rozwój - mówiła.

IAR/PAP/asop