Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 06.07.2015

Węgry: parlament przyjął przepisy umożliwiające budowę muru granicznego

Dzięki zmianom w nowelizacji ustawy o prawie azylowym, rząd Węgier otrzymał podstawę prawną do wzniesienia muru na granicy węgiersko-serbskiej. Wysoka na cztery metry ściana miałaby powstrzymać nielegalny przepływ imigrantów na 175-kilometrowej granicy między dwoma państwami.

Według Budapesztu będzie to tylko tymczasowe rozwiązanie. Koszt budowy ogrodzenia szacowany jest na 17,7 mln-35,4 mln euro.

Znowelizowane przepisy zakładają także przyspieszenie procedur, dzięki którym szybciej niż dotychczas, można będzie odsyłać imigrantów do państw trzecich. Węgierscy urzędnicy otrzymali mandat do odrzucania wniosków imigrantów, którzy w drodze z Syrii, Afganistanu lub Iraku przekraczali granice państw uważanych za bezpieczne. 

ONZ i Rada Europy skrytykowały nowe przepisy, bo ich zdaniem, przyczynią się one do słabszej ochrony uchodźców na Węgrzech. Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) uważa, że poprawki "uniemożliwią ludziom uciekającym przed prześladowaniami otrzymanie międzynarodowej ochrony na Węgrzech".

Jeszcze w piątek, w cotygodniowym wywiadzie dla publicznego radia, premier Viktor Orbán tłumaczył, że zła polityka może zwielokrotnić masowe migracje. Dlatego właśnie, w celu ochrony swoich granic, Węgry wprowadzają twarde zasady dotyczące azylantów. Viktor Orbán dodał, że chroniąc Węgry, rząd nad Dunajem chroni również Unię Europejską. W ramach kampanii rządowej w całym kraju rozmieszczono billboardy z hasłami skierowanymi do imigrantów. Głoszą one np.: "Jeśli przyjeżdżasz na Węgry, nie możesz zabierać pracy Węgrom", albo "Jeśli przyjeżdżasz na Węgry, musisz przestrzegać naszych praw". 

Aby dotrzeć do UE, dziesiątki tysięcy imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki korzysta ze szlaku prowadzącego przez Bałkany Zachodnie i w drodze na Węgry przemierza Grecję, Macedonię i Serbię. Po dotarciu do strefy Schengen mogą swobodnie przekraczać granice krajów UE.

Liczba uchodźców na terytorium Węgier wzrosła z 2 tys. w 2012 r. do 54 tys. w tym roku, co stawia ten kraj na drugim miejscu w UE, po Szwecji, pod względem liczby przyjmowanych uchodźców w stosunku do liczby mieszkańców. Według węgierskich władz 95 proc. przybyszów przedostaje się do kraju przez granicę z nienależącą do UE Serbią.

IAR/PAP/z