Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Filip Ciszewski 11.07.2015

Syryjscy chrześcijanie przylecieli do Polski. "Chcemy żyć z Polakami, znaleźć tu drugą ojczyznę"

Nie chcą pokazać twarzy i ujawnić swojej tożsamości, a nawet głosu. W Syrii zostawili bowiem część swoich rodzin. Ponad 150 osób, z ogarniętego wojną domową i pogrążonego w chaosie kraju, w nocy z piątku na sobotę przyleciało do Polski.
Posłuchaj
  • Syryjscy chrześcijanie przylecieli do Polski. Relacja Karola Tokarczyka (IAR)
Czytaj także

Łącznie do Polski wyczarterowanym samolotem przyleciało 158 osób, w tym 12 dzieci. - Groziło nam niebezpieczeństwo z różnych stron, głównie ze strony Państwa Islamskiego. Przyjechaliśmy do Polski z nadzieją, że będziemy tutaj mieć drugą ojczyznę - mówiło małżeństwo Syryjczyków z 9-miesięcznym dzieckiem, które wyszło do dziennikarzy.

Jedna z kobiet, która przybyła do Polski powiedziała, że życie mieszkańców Syrii każdego dnia jest zagrożone. Ona sama była ranna po wybuchu samochodu-pułapki. Kobieta dodała, że jej dzieci, ze strachu, też chciały uciekać.

- Przyjechaliśmy z nadzieją, że znajdziemy tu drugą ojczyznę. Chcemy żyć razem z Polakami - mówi Syryjka, która przyjechała do Polski.

Większość przyjezdnych nie zamierza wracać do Syrii. Twierdzą, że chcą jak najszybciej przyzwyczaić się do życia w Polsce. Kobieta, która w Syrii była nauczycielką powiedziała, że chce nauczyć się języka polskiego i znaleźć pracę. Druga powiedziała, że polski rząd i kościoły jako pierwsze zapewniły pomoc chrześcijanom zamieszkującym Syrię.

TVN24/x-news

- Te osoby przyleciały do nas na podstawie wiz i są u nas zupełnie legalnie, teraz od nich zależy decyzja, co dalej. Mają prawo złożyć wnioski o status uchodźców - powiedziała dziennikarzom obecna na lotnisku rzeczniczka prasowa Urzędu ds. Cudzoziemców Ewa Piechota. Dodała, że jeśli takie wnioski zostaną złożone, to "rokowania są pozytywne", gdyż do tej pory znaczna większość przybyszów z Syrii - w związku z sytuacją panującą w tym kraju - otrzymywała w Polsce status uchodźców.

- W najbliższych dniach Syryjczycy złożą wnioski o status uchodźców, po czym udadzą się do docelowych miejsc pobytu - poinformował Marcel Płoszczyński z Fundacja Estera, która zorganizowała przylot tej grupy.

Jak mówi Ewa Piechota, rzeczniczka Urzędu ds. Cudzoziemców, procedura zaczyna się od złożenia wniosku o nadanie statusu uchodźcy w Straży Granicznej, w tym przypadku w oddziale nadwiślańskim. Następnie dokumentacja trafia do urzędu, gdzie później dochodzi do spotkania obcokrajowca z pracownikiem instytucji, w celu przeprowadzenia wywiadu statusowego, dotyczącego powodów opuszczenia kraju. Dalszym krokiem jest weryfikowanie wywiadu i - o ile nie ma dodatkowych dowodów czy raportów w danej sprawie - podejmowana jest decyzja o nadaniu ochrony. Na przeprowadzenie procedury urząd ma ustawowo 6 miesięcy, co w wyjątkowo skomplikowanych przypadkach może się przedłużyć. Przez cały ten czas cudzoziemcowi przysługuje opieka socjalna.

Posłuchaj
00:21 aboch.mp3 Anna Bocheńska z fundacji "Estera" o przyszłości Syryjczyków w Polsce

O sprowadzenie do Polski prześladowanych chrześcijańskich rodzin z Syrii zabiega pochodząca z polsko-syryjskiej rodziny Miriam Shaded, prowadząca Fundację Estera. O pomoc w przyjęciu 300 rodzin i 150 osieroconych dzieci zwrócili się do Shaded pod koniec 2014 r. duchowni Kościołów w Damaszku. Fundacja deklarowała, że razem z innymi organizacjami jest w stanie zagwarantować utrzymanie i opiekę w Polsce dla 1500 osób.

Przedstawiciele fundacji wskazali, że mają nadzieję na ewakuację kolejnych grup chrześcijan z Syrii. Podziękowali polskim władzom za wydanie wiz dla Syryjczyków.

W Polsce, zgodnie z Konwencją Genewską, cudzoziemcowi nadaje się status uchodźcy, jeżeli na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej nie może lub nie chce korzystać z ochrony własnego kraju.

Organem właściwym w sprawach udzielania cudzoziemcom ochrony na terytorium RP jest szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców, który prowadzi postępowania o nadanie statusu uchodźcy. W zeszłym roku o nadanie tej formy ochrony międzynarodowej ubiegało się ponad 6,6 tys. osób. Status uchodźcy nadano 262 cudzoziemcom, w tym 115 obywatelom Syrii.

Z przekazanych w czwartek przez biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) danych wynika, że liczba syryjskich uchodźców od wybuchu wojny domowej w Syrii w 2011 r. przekroczyła 4 mln, przy czym w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy liczba ta wzrosła o milion. Ponadto w samej Syrii odnotowano 7,6 mln uchodźców wewnętrznych.

W toczącą się od 2011 r. wojnę w Syrii włączyły się coraz silniejsze ugrupowania dżihadystyczne, walczące zarówno z umiarkowanymi rebeliantami, jak też z siłami rządowymi. W wojnie zginęło już ponad 220 tys. ludzi.