Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Klaudia Hatała 22.08.2015

Niezwykła grupa biegaczy z Izraela wybiera się we wrześniu do Warszawy

Na organizowany we wrześniu maraton warszawski po raz pierwszy przyjedzie grupa ponad 50 biegaczy z Izraela. Wszystko z okazji przypadającego w tym roku 25-lecia odnowienia relacji dyplomatycznych między Polską a Izraelem.
Posłuchaj
  • Izrael: maratończycy jadą do Warszawy. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Szef grupy maratończyków Yoram Dar często bywa w Polsce, bo jego żona pracuje w Warszawie jako izraelska dyplomatka. - W Warszawie jest izraelska muzyka, jedzenie, ale nie było jeszcze biegaczy. Zaproponowałem, by przywieźć do Polski co najmniej 25 osób – profesjonalistów, amatorów, kobiety, mężczyzn, Arabów, Żydów, cały przekrój izraelskiego społeczeństwa. Ale mój pomysł stawał się coraz bardziej popularny i z 25 biegaczy zrobiło się już 51 – mówi Polskiemu Radiu Yoram Dar.

W grupie, która ma przylecieć we wrześniu do Warszawy będą też zawodowi biegacze. To Izraelczycy pochodzący z krajów środkowej Afryki. Do Polski wybiera się m.in. Mamo Asrat, który dwa lata temu zdobył mistrzostwo Izraela. - Kiedy byłem nastolatkiem, przebiegłem kilka maratonów, ale nie szło mi najlepiej, więc zrezygnowałem. Ale potem znów zacząłem biegać i powoli stawałem się profesjonalistą. Teraz chcę być najlepszy. W Warszawie chciałbym pobić swój życiowy rekord. W sumie przebiegłem 14 maratonów a w 2013 roku zdobyłem tytuł mistrza Izraela z wynikiem 2 godzin, 22 minut i 28 sekund – podkreśla sportowiec.

W ostatnich latach bieganie stało się w Izraelu niezwykle popularne. Niemal każdego wieczoru na bulwarach na wybrzeżu w Tel Awiwie można zobaczyć tłumy biegaczy. Izraelczycy biegają też w parkach i w wielu innych miejscach.

Warsaw Marathon organizowany jest 27 września. Jak relacjonuje z Jerozolimy wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, dla Izraelczyków jest to data symboliczna, bo wtedy przypada święto Sukkot, ustanowione na pamiątkę wyjścia Izraelitów z Egiptu.

IAR,kh