Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Artur Jaryczewski 01.09.2015

Nowy rok szkolny. Sześciolatki do szkół, rewolucja w sklepikach i na lekcjach WF

Prawie 5 milionów uczniów wróciło we wtorek do szkoły, a razem z nimi 650 tysięcy nauczycieli. W 33 tysiącach szkół rozpoczął się nowy rok szkolny.
Posłuchaj
  • Nowy rok szkolny. Relacja Kamila Szwarbuły (IAR)
  • Szefowa MEN Joanna Kluzik-Rostkowska o nowym roku szkolnym (IAR)
Czytaj także

Do pierwszej klasy poszło we wtorek 611 tysięcy dzieci, w tym 381 tysięcy sześciolatków. To dzieci urodzone w 2009 roku, w drugiej połowie 2008, które rok temu jeszcze nie były objęte obowiązkiem szkolnym, oraz 20 procent dzieci, które na podstawie decyzji psychologów zostały rok temu odroczone.

Drugi rok obowiązuje reforma podręcznikowa. Uczniowie pierwszej i drugiej klasy szkoły podstawowej będą mogli uczyć się z książek napisanych na zlecenie MEN. Czwartoklasiści i gimnazjalni pierwszoklasiści dostali pieniądze z MEN na zakup podręczników. Dodatkowo szkoły dostały też pieniądze za zakup zeszytów ćwiczeń dla tych uczniów lub innych pomocy naukowych.

Ze szkół znika śmieciowe jedzenie. To za sprawą nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Za sprzedawanie niezdrowego jedzenia właściciel szkolnego sklepiku może dostać nawet 5 tysięcy złotych kary.

W tym roku szkolnym wchodzi też nowy sposób oceniania dzieci na lekcjach wychowania fizycznego. Nauczyciele mają bardziej doceniać starania niż konkretne osiągnięcia. Ma to być sposób na walkę z plagą zwolnień z WF-u. Nie będzie teraz możliwości przyniesienia do szkoły zwolnienia w całym semestrze lub roku. Lekarz co najwyżej wypisze zaświadczenie, jakich obciążeń uczeń ma unikać, a rolą nauczyciela będzie przygotowanie mu zestawu odpowiednich ćwiczeń.

Źródło: TVN24/x-news

Zmiany wchodzą także do przedszkoli. Od 1 września wszystkie czterolatki otrzymują prawo do wychowania przedszkolnego. Oznacza to, że gmina będzie musiała znaleźć miejsce dla dziecka czteroletniego, jeżeli jego rodzice wyrażą taką chęć. Jednocześnie od tego roku pięciolatki obowiązkowo będą uczyć się w przedszkolu języka obcego. Do przedszkoli pójdzie w tym roku około miliona 200 tysięcy dzieci.

"Trzeba zostawić strefę wolności"

Prezydent w szkole w Jastarni na Półwyspie Helskim życzył uczniom szybkich kolejnych wakacji, a rodzicom i nauczycielom "zadowolenia z władz". Andrzej Duda podkreślił, że chodzi nie tylko o władze samorządowe, które zarządzają szkołami, ale też wielką politykę.

- Trzeba stwarzać i państwu i uczniom jak największe możliwości samorozwoju. Trzeba tutaj zostawiać sferę wolności - mówił prezydent.

Dziękując za ciepłe przyjęcie, przypomniał, że dla pierwszej damy to szczególny 1 września. Agata Kornhauser-Duda jest nauczycielem języka niemieckiego i od kilkunastu lat po raz pierwszy roku szkolnego nie rozpoczyna w swojej szkole.

Prezydent zachęcał też uczniów w Jastarni, by uczyli się kiedyś powszechnego w tym regionie języka kaszubskiego. Dodał, że ten "piękny język ubogaca Polskę".

"Służcie jak do tej pory, bo to szczególna misja"

Życzenia sukcesów i powodzenia w nowym roku szkolnym złożyła uczniom i nauczycielom Ewa Kopacz. Premier odwiedziła jedną ze szkół podstawowych w Gdańsku.

Uczniom Ewa Kopacz życzyła przede wszystkim osiągnięć naukowych, a nauczycielom - wytrwałości i cierpliwości. - Mówiąc krótko - nie zmieniajcie się. Tak służcie jak do tej pory, bo to szczególna misja - zaznaczyła premier i dodała, że to procentuje, bo w przyszłości ich byli uczniowie będą podchodzić do nich na ulicy i dziękować za naukę i opiekę.

Premier wspominała też moment, kiedy sama poszła do szkoły. Jak mówiła, na początku była smutna i zdenerwowana, ale gdy poznała koleżanki i kolegów wszystko się zmieniło. Szefowa rządu podkreśliła, że z perspektywy lat może ocenić, że był to dla niej "wyjątkowo piękny okres" w życiu.

Życzenia od szefowej MEN

Z kolei minister edukacji życzy, by ten rok szkolny był fantastyczny i okazał się wartościowym czasem. Jeszcze przed pierwszym dzwonkiem Joanna Kluzik-Rostkowska złożyła życzenia uczniom i pracownikom szkół. Minister liczy, że uczniowie i nauczyciele dobrze wykorzystają czas spędzony w szkołach.

- Chciałabym, by ten rok szkolny był dla was fantastycznym rokiem. Chciałabym, żeby uczniowie po zakończeniu tego roku mieli poczucie, że nauczyli się bardzo wiele, że odkryli kolejny kawałek świata. Mam nadzieję, że będzie to też dobry rok dla nauczycieli - że pozwolicie sobie na wiele, że wykorzystacie wolność którą macie, i że będziecie eksperymentować z dziećmi - będziecie pokazywać im świat i uczyć ich tego, co w życiu ważne - powiedziała.

Joanna Kluzik-Rostkowska wskazywała, że w ostatnim czasie resort edukacji przeprowadził kilka zmian w systemie nauczania. Zachęcała uczniów, nauczycieli i rodziców do zajrzenia na stronę internetową ministerstwa, gdzie umieszczony został specjalny "Niezbędnik" ze wszystkimi istotnymi informacjami.

IAR/aj