Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Beata Krowicka 10.09.2015

Stany Zjednoczone przyjmą w 2016 roku co najmniej 10 tysięcy uchodźców z Syrii

W odpowiedzi na zaostrzający się kryzys związany z uchodźcami prezydent Barack Obama zalecił administracji przygotowania do przyjęcia w 2016 roku przez USA co najmniej 10 tys. uchodźców z Syrii - poinformował w czwartek rzecznik Białego Domu Josh Earnest.

Rzecznik dodał, że oznacza to znaczący wzrost zaangażowania USA. Od początku wojny w Syrii w 2011 roku Stany Zjednoczone przyjęły około 1,5 tys. uchodźców z tego kraju.
Od kilku dni nasilały się pod adresem Waszyngtonu apele organizacji zajmujących się pomocą rozwojową i prawami człowieka o przyjęcie większej liczby uchodźców syryjskich. Chodzi także o uchodźców już przebywających w krajach europejskich - np. w Grecji czy na Węgrzech - które nie są w stanie wszystkich ich przyjąć.

Wcześniej w czwartek poinformowano, że Barack Obama chce podnieść o 5 tysięcy liczbę uchodźców ze wszystkich krajów, których Stany Zjednoczone przyjmą w przyszłym roku. Według organizacji humanitarnych to o wiele za mało.

Serwis specjalny
imigranci 1200
Imigranci w Europie


Maksymalną liczbę uchodźców jakie co roku mogą przyjąć Stany Zjednoczone wyznacza Kongres. Obecnie limit ten wynosi 70 tysięcy. O jego zwiększeniu rozmawiał w środę z kongresmanami obu partii sekretarz stanu John Kerry. Według amerykańskich mediów podczas spotkania uzgodniono zwiększenie limitu do 75 tysięcy.
Propozycje przyjęcia przez USA dodatkowo 5 tysięcy uchodźców rozczarowały działaczy organizacji humanitarnych. Ich zdaniem Stany Zjednoczone powinny przyjąć co najmniej 65 tysięcy uchodźców z Syrii. Rzecznik Białego Domu Josh Earnest powiedział, że prezydent Barack Obama rozważa szereg możliwości pomocy europejskim sojusznikom. Nie ujawnił jednak jakie to mogą być działania. Pytany czy rząd Baracka Obamy nie czuje się odpowiedzialny za obecny kryzys, Josh Earnest podkreślił, że Stany Zjednoczone przeznaczyły 4 miliardy dolarów na pomoc syryjskim uchodźcom i robią wszystko co w ich mocy by rozwiązać konflikt w Syrii.

USA pod presją

Od kilku dni nasilały się pod adresem Waszyngtonu apele organizacji zajmujących się pomocą rozwojową i prawami człowieka o przyjęcie większej liczby uchodźców syryjskich, w związku z nasilającym się kryzysem migracyjnym w Europie. O solidarność z uchodźcami apelował też papież Franciszek, który w drugiej połowie września złoży swą pierwszą wizytę w USA.
W środę o planach zwiększenia liczby przyjmowanych uchodźców rozmawiał za zamkniętymi drzwiami z członkami komisji Senatu i Izby Reprezentantów sekretarz stanu USA John Kerry. Na spotkaniach omawiano także propozycję zwiększenia funduszu dla uchodźców w przyszłorocznym budżecie, w którym, już na wcześniejszym etapie prac, wprowadzono cięcia na sumę ponad 400 mln dolarów.
USA są największym na świecie dawcą pomocy dla uchodźców, w tym poprzez fundusz Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) czy Światowy Program Żywnościowy.
Trwająca od ponad czterech lat wojna w Syrii zmusiła do ucieczki z domów już 4 mln Syryjczyków. Według ocen UNHCR do Europy dotrze w bieżącym roku przez Morze Śródziemne około 400 tys. uchodźców.

PAP, IAR, bk