Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 15.09.2015

Uchodźcy ruszyli w kierunku Chorwacji. Szukają nowej drogi do Niemiec

Część imigrantów, z powodu zamknięcia granicy węgiersko-serbskiej oraz zaostrzenia przepisów imigracyjnych na Węgrzech, rozważa alternatywną trasę. Aby przedostać się do Niemiec, chcą iść przez Chorwację i Słowenię. Część z nich rozpoczęła już marsz w kierunku Zagrzebia.
Galeria Posłuchaj
  • W południe węgierski rząd ogłosił stan kryzysowy na południu kraju. Z Pragi - Tomasz Dawid Jędruchów/IAR
Czytaj także

Informacje dotyczące możliwości obrania innej drogi pochodzą m.in. od członków grupy facebook'owej "Avoid Hungary-Migration news". Społeczność ta powstała, aby informować uchodźców o zmianach w węgierskich przepisach azylowych. W rozdawanych imigrantom ulotkach, na których umieszczona jest mapa regionu, zachęca się ich do obierania alternatywnej trasy, prowadzącej przez Chorwację i Słowenię.

Na razie Chorwacja nie wystosowała oficjalnego stanowiska w kwestii postępowania, w przypadku pojawienia się w tym kraju syryjskich uchodźców.

Będzie mur na granicy z Rumunią?

Węgry przewidując zmianę kierunku migracji podjęły decyzję o przygotowaniu planów budowy ogrodzenia na odcinku granicy z Rumunią - poinformował we wtorek szef MSZ w Budapeszcie Peter Szijjarto.

Ogrodzenie, którego początek znajdzie się u zbiegu granic Węgier, Rumunii i Serbii, będzie budowane "na rozsądnej długości" granicy, jeśli presja migracyjna przesunie się w kierunku Rumunii - powiedział minister na konferencji prasowej.

Według Szijjarto, gangi zajmujące się przemytem ludzi zmieniają obecnie trasy z powodu ogrodzenia wznoszonego na granicy węgiersko-serbskiej.

Czytaj więcej
uchodźcy 1200.jpg
KRYZYS IMIGRACYJNY - SERWIS SPECJALNY

Rzeczniczka Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Melissa Fleming powiedziała we wtorek, że uchodźcy zapewne będą szukać nowych tras, omijających Węgry. Zapewniła, że UNHCR pozostaje w kontakcie z innymi krajami, by okazać im pomoc.

Płot na granicy z Serbią

Węgry w obliczu masowego napływu uchodźców i imigrantów przyspieszyły budowę 175-kilometrowego ogrodzenia na granicy z Serbią prace mają się zakończyć w połowie października.

Władze Węgier ogłosiły we wtorek stan kryzysowy w dwóch województwach) na południu kraju, także przy granicy z Serbią.

Krótko wcześniej, o północy z poniedziałku na wtorek weszły w życie nowe przepisy, które przewidują m.in. do trzech lat więzienia dla osób nielegalnie przekraczających granicę oraz do pięciu, jeśli osoba ta jest uzbrojona lub niszczy ogrodzenie. Zwiększono również kary dla przemytników ludzi.

Serbia nie będzie stawiać ogrodzeń

W odpowiedzi na plany Budapesztu, serbskie władze oświadczyły, że nie będą budować żadnych murów na swojej granicy z Rumunią. Rzecznik serbskiego oddziału UNHCR Mirena Mlinkovski powiedziała IAR, że organizacja jest w stałym kontakcie z serbskimi władzami i posiadane informacje pochodzą z pierwszej ręki.

- Oni powiedzieli bardzo wyraźnie i powtarzają to od trzech miesięcy często i otwarcie, że Serbia nie będzie budować żadnych murów mających zatrzymać uchodźców. Serbia będzie przestrzegać swoich międzynarodowych zobowiązań. Jak dobrze wiemy, zgodnie z konwencją o uchodźcach z 1951 roku, europejskimi konwencjami i naszymi krajowymi regulacjami, kraje nie powinny zamykać granic przed ludźmi, którzy uciekają - stwierdziłaMlinkovski.

RUPTLY/x-news

IAR/PAP/iz