Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Beata Krowicka 26.09.2015

Nagrody festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” rozdane. Dziennikarze Polskiego Radia wśród wyróżnionych

Film Sławomira Górskiego „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja” zdobył nagrodę główną - Złoty Opornik - na 7 Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Festiwal odbywa się w Gdyni, patronat medialny objęło nad nim Polskie Radio, a patronem honorowym jest prezydent Andrzej Duda.
Posłuchaj
  • Mariusz Kamiński: konkluzją reportażu jest to, że oprawcy nie zostali ukarani (IAR)
  • Sławomir Górski: nagroda Złotego Opornika jest dla mnie niesamowitym osiągnięciem (IAR)
Czytaj także

Ideą imprezy jest pokazywanie filmów dokumentalnych oraz prezentacja audycji radiowych, ukazujących polską historię najnowszą, a przede wszystkim losy Żołnierzy Wyklętych. Nagrodą Specjalną imienia Janusza Krupskiego, za odwagę i trud w poszukiwaniu tematów oraz postaci niepokornych, niezłomnych, wyklętych, wyróżniono film "Stella" w reżyserii Macieja Pawlickiego. Jest to historia Żydówki Stelli Zylbersztajn, ocalałej z Holocaustu dzięki pomocy Polaków. Mariusz Kamiński z Polskiego Radia Lublin otrzymał główną nagrodę w konkursie na "Dokument Radiowy". Jego „Reportaż o zabijaniu” to zapis wspomnień osób, których bliscy zostali zakatowani przez komunistów na Zamku w Lublinie.


Sławomir Górski wyjaśnia, że jego film „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja” jest próbą ukazania genezy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", które stało się po 1945 roku kontynuacją Armii Krajowej. Przewodniczący jury konkursu Paweł Kędzierski mówi, że film ma niezwykłą wartość edukacyjną i w syntetyczny sposób wyjaśnia zawiłości, związane z organizacją Wolność i Niezawisłość. Zarazem juror podkreśla, że film jest pełen bardzo silnych emocji dzięki użyciu oryginalnych nagrań Służby Bezpieczeństwa, która rejestrowała procesy poszczególnych dowódców WiN.

Zobacz serwis specjalny: ŻOŁNIERZE WYKLĘCI>>>

Mariusz Kamiński z Polskiego Radia Lublin za „Reportaż o zabijaniu” otrzymał główną nagrodę w konkursie na "Dokument Radiowy".
„Reportaż o zabijaniu” to zapis wspomnień osób, których bliscy zostali zakatowani przez komunistów na Zamku w Lublinie. Mariusz Kamiński mówi, że niezwykle ceni wyróżnienie na Festiwalu, na którym debiutuje konkurs na dokument radiowy. Dodaje, że „Reportaż o zabijaniu” opowiada o tragicznych losach żołnierzy podziemia niepodległościowego, których w latach 1944-54
mordowali funkcjonariusze NKWD i UB. Smutną konkluzją tej audycji jest to, że żaden z oprawców nie poniósł odpowiedzialności za popełnione zbrodnie.
Przewodnicząca jury Anna Sekudewicz wyjaśnia, że „Reportaż o zabijaniu” to dzieło niezwykłe, ponieważ można je potraktować jako "namiastkę" zadośćuczynienia za zbrodnie popełnione na niewinnych ludziach. W czasie okupacji walczyli oni z Niemcami, a po wojnie za swą walkę zostali zamordowani. Anna Sekudewicz podkreśla, że reportaż Mariusza Kamińskiego to nie tylko dokument historyczny, ale też niezwykłe, pełne emocji dzieło artystyczne.
Jury przyznało także dwa wyróżnienia dla Anny Bogdanowicz z Polskiego Radia Białystok za reportaż "Pamięć wykuta w kamieniu" oraz dla Joanny Rudnik z Polskiego Radia Koszalin za reportaż „Czarny temat Regina”.

IAR, bk