Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 30.09.2015

Sondaż: 39 proc. Polaków dobrze ocenia prezydenta Andrzeja Dudę

Jedynie 20 proc. badanych ma dobre zdanie o działalności Sejmu. Niewiele lepszy wynik zanotowali senatorzy - 23 proc. ankietowanych uważa, że Senat pracuje dobrze - wynika z sondażu CBOS.

Działalność prezydenta dobrze ocenia 39 proc. badanych, w tym 27 proc. raczej dobrze, a 12 proc. zdecydowanie dobrze. Źle o pracy Andrzeja Dudy wypowiada się 25 proc. - 15 proc. ocenia ją raczej źle, a 10 proc. zdecydowanie źle. 36 proc. ankietowanych nie ma opinii w tej kwestii.

Od sierpnia zwiększyła się liczba zarówno dobrze wypowiadających się o działalności głowy państwa (wzrost o 6 pkt proc., do 39 proc.) jak i tych, którzy ją krytykują (wzrost o 10 pkt proc., do 25 proc.), co sprawiło, że przewaga ocen pozytywnych nad negatywnymi jest mniejsza niż miesiąc temu.

Na tle notowań poprzednich prezydentów - w początkowych miesiącach sprawowania przez nich najwyższego urzędu w państwie - ocena Dudy nie wypada najlepiej. Pod względem proporcji opinii pozytywnych i negatywnych jest ona zbliżona do oceny prezydentury Lecha Kaczyńskiego zarejestrowanej w pierwszych dwóch miesiącach jego kadencji.

Dudę lepiej oceniają najmłodsi respondenci, mieszkańcy wsi, badani mający wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zawodowe, uzyskujący niskie dochody (poniżej 1000 zł per capita), źle oceniający własne warunki materialne, uczestniczący w praktykach religijnych przynajmniej raz w tygodniu, deklarujący prawicowe poglądy polityczne.

Negatywne opinie o działalności głowy państwa wyrażają przede wszystkim najstarsi badani, mieszkańcy najmniejszych miast (do 20 tys. ludności) i największych aglomeracji, respondenci dobrze wykształceni, deklarujący najwyższe dochody per capita, niepraktykujący religijnie oraz identyfikujący się z lewicą - w mniejszym stopniu - z politycznym centrum.

Niskie oceny Sejmu i Senatu

64 proc. ankietowanych źle ocenia pracę Sejmu. Dobrze działalność izby niższej parlamentu ocenia 20 proc. 16 proc. nie ma zdania w tej sprawie. 50 proc. badanych źle ocenia prace Senatu. 23 proc. uważa, że Senat pracuje dobrze. 27 proc. nie ma zdania.

W stosunku do ubiegłego miesiąca notowania parlamentu nieznacznie się pogorszyły. O 2 pkt proc. spadły oceny pozytywne działalności Sejmu i o 3 pkt proc. Senatu.

Niezadowolenie z działalności posłów najczęściej deklarują mieszkańcy największych aglomeracji, badani z gospodarstw domowych o najwyższych dochodach per capita, uczestniczący w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu, respondenci zamierzający w październikowych wyborach parlamentarnych poprzeć Komitet Wyborczy Pawła Kukiza, a także ci, którzy w ogóle nie zamierzają głosować.

Według CBOS, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy poprawiły się opinie o działalności władz samorządowych. Pracę samorządów w swojej miejscowości pozytywnie ocenia 71 proc. ankietowanych (od marca wzrost o 4 pkt proc.), natomiast źle 20 proc. To nie tylko najlepsze notowania władz lokalnych obecnej kadencji, ale jedne z najlepszych w ostatnich 18 latach.

Polacy o Kościele, związkach zawodowych, ZUS

Pozytywnie o funkcjonowaniu Kościoła jako instytucji wypowiada się nieco ponad połowa Polaków (53 proc.), a negatywnie jedna trzecia (33 proc.).

22 proc. respondentów źle ocenia działalność związków zawodowych, w tym 8 proc. zdecydowanie źle. Dobrze ocenia tę działalność 15 proc. badanych, w tym 2 proc. zdecydowanie dobrze. 63 proc. nie potrafiło wyrazić opinii w tej sprawie.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy zmniejszył się odsetek negatywnych ocen funkcjonowania ZUS (o 9 pkt proc., do 50 proc.). Przybyło natomiast osób niemających zdania o pracy tej instytucji (o 7 pkt proc., do 20 proc.). Dobre opinie o działalności ZUS wyraża 30 proc. badanych.

Notowania NFZ są obecnie lepsze niż w styczniu i marcu tego roku. Przybyło badanych pozytywnie oceniających funkcjonowanie NFZ (o 5 pkt proc., do 23 proc.), a zarazem zmniejszył się odsetek tych, którzy wypowiadają się o nim z dezaprobatą (o 7 pkt proc., do 68 proc.). 9 proc. nie miało zdania.

Względnie stabilne są notowania Narodowego Banku Polskiego. Jego funkcjonowanie dobrze ocenia 56 proc. badanych (od marca tego roku wzrost o 3 pkt proc.), natomiast źle 13 proc. 31 proc. nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Takie same jak pół roku temu są notowania Giełdy Papierów Wartościowych. 66 proc. Polaków nie ma wyrobionej opinii na temat jej funkcjonowania. 28 proc. ocenia ją dobrze, a 6 proc. negatywnie.

We wrześniu została odnotowana poprawa opinii o funkcjonowaniu wojska. Obecnie dobrze ocenia je 69 proc. respondentów, o 7 pkt proc. więcej niż w marcu. Przeciwny pogląd ma 4 proc. badanych, a 27 proc. nie miało zdania.

Lepsze niż sześć miesięcy temu są notowania policji. Pracę policjantów dobrze ocenia 69 proc. badanych (o 4 pkt proc. więcej niż w marcu), źle - 18 proc. (spadek o 4 pkt proc.).

W ciągu ostatniego półrocza ubyło badanych pozytywnie odnoszących się do pracy CBA (spadek o 5 pkt proc., do 30 proc.). Nie zmienił się natomiast istotnie odsetek osób wypowiadających się o tej instytucji z dezaprobatą (17 proc.), a 53 proc. nie potrafiło wyrazić opinii na ten temat.

Dobre oceny funkcjonowania sądów i prokuratury pozostają w mniejszości (odpowiednio: 27 proc. i 26 proc.). Źle o pracy sądów wypowiada się niemal połowa Polaków (46 proc.), a prokuratury - 37 proc.

Działalność Najwyższej Izby Kontroli nadal jest częściej oceniana pozytywnie (38 proc.) niż negatywnie (22 proc.), jednak od marca nastąpił znaczny spadek aprobaty (o 11 pkt proc.) i wzrost dezaprobaty (o 8 pkt proc.).

Działalność Trybunału Konstytucyjnego dobrze ocenia 39 proc. ankietowanych (o 3 pkt proc. mniej niż w marcu), źle 12 proc. O pracy Rzecznika Praw Obywatelskich pozytywne opinie wyraża 40 proc. Polaków (spadek o 4 pkt proc.), a 10 proc. (spadek o 3 pkt proc.) odnosi się do niej krytycznie.

Pozytywne opinie o funkcjonowaniu administracji podatkowej, tj. izb i urzędów skarbowych, wyraża 37 proc. badanych (o 3 pkt proc. mniej niż przed rokiem), a negatywnie - 33 proc.

***

Sondaż CBOS został zrealizowany w dniach 17-23 września tego roku na liczącej 972 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

PAP, kk