Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Tomasz Owsiński 05.10.2015

Weto prezydenta ws. ustawy o zmianie płci w Sejmie

Dokumenty dotyczące weta prezydenta ws. ustawy o uzgodnieniu płci trafiły do Sejmu - poinformowało biuro prasowe Kancelarii Sejmu.
Posłuchaj
  • Małgorzata Kidawa-Błońska: prawdopodobnie w piątek głosowanie ws. prezydenckiego weta (IAR)
Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda zawetował w piątek ustawę o uzgodnieniu płci. Ma ona uprościć procedurę zmiany płci wpisanej m.in. w akt urodzenia, jeśli nie odpowiada ona płci odczuwanej przez daną osobę. Ustawa dotyczy procedur prawnych, w myśl jej zapisów wniosek o uzgodnienie płci będzie mogła złożyć osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozostaje w związku małżeńskim.

Według prezydenta ustawa jest pełna luk i nieścisłości, a rozwiązania przyjęte przez parlament dopuszczają m.in. wielokrotną zmianę płci metrykalnej na podstawie uproszczonych procedur oraz nie wymagają wykazania trwałości poczucia przynależności do określonej płci.

Sejm odrzuci weto?

Głosowanie nad wetem prezydenta Andrzeja Dudy do ustawy o uzgodnieniu płci odbędzie się prawdopodobnie w piątek - poinformowała marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Wyraziła nadzieję, że weto zostanie odrzucone.

- Będziemy to głosowali prawdopodobnie w piątek - powiedziała Kidawa-Błońska w Sejmie.

Jak podkreśliła, ustawa o uzgodnieniu płci "była procedowana w sposób spokojny". - Ta ustawa była procedowana spokojnie z pełnym zrozumieniem, że jest problem, który należy rozwiązać prawnie - mówiła marszałek Sejmu.

- Mam nadzieję, ponieważ posłowie byli przekonani co do ważności tej ustawy, że to weto będzie odrzucone - dodała marszałek.

Kluby: PO i SLD, a także koła: RP i Biało-Czerwoni będą głosować za odrzuceniem weta. Przeciwko będą posłowie PiS i Zjednoczonej Prawicy. W klubie PSL nie będzie dyscypliny.

Jeśli prezydent odmawia podpisania ustawy, wraz z umotywowanym wnioskiem przekazuje ją Sejmowi do ponownego rozpatrzenia. Sejm odrzuca weto prezydenta większością trzech piątych głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Na tym etapie nie ma możliwości wnoszenia poprawek.

W przypadku odrzucenia weta przez Sejm prezydent nie ma innej możliwości, jak tylko podpisać ponownie uchwaloną ustawę i zarządzić jej ogłoszenie. Jeżeli weto nie zostanie odrzucone, proces ustawodawczy kończy się i ustawa nie nabierze mocy prawnej.

Ostatnie posiedzenie Sejmu tej kadencji odbędzie się w dniach 8-9 października.

PAP, to, mr