Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 22.10.2015

Rosja buduje nowe bazy wojskowe m.in. na Kurylach

Moskwa wybuduje bazy wojskowe w północnych i dalekowschodnich regionach Rosji. Informację taką przekazał minister obrony Siergiej Szojgu. Według niego duża baza, "jakiej nie było za ZSRR", powstanie na Wyspach Nowosyberyjskich, inne na wyspie Wrangla, będą też bazy na przylądku Schmidta, na wschodnim wybrzeżu Czukotki i na Kurylach. Szczegółów nie podał.
Posłuchaj
  • Rosja będzie budować nowe bazy wojskowe. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
Czytaj także

Rosyjskie wojska będą stacjonować między innymi na Wyspie Wrangla i Przylądku Szmidta.
W ubiegłym roku zostało utworzone w tamtym rejonie nowe dowództwo sił strategicznych.

Jak podkreślają eksperci, ma to związek z planowanym przez Moskwę rozszerzeniem granic o obszary Arktyki.

Jednocześnie szef resortu obrony zapowiedział, że nowe bazy wojskowe powstaną także na Czukotce i Wyspach Kurylskich. W ten sposób Rosja zabezpieczy swoje interesy w rejonie, o którego przynależność od kilkudziesięciu lat spiera się z Japonią. Cztery wyspy z łańcucha Kurylów niemal od 70 lat są przedmiotem sporu między Rosją a Japonią.

"Baza jakiej nie było za Związku Radzkieckiego"

Siergiej Szojgu dodał, że dobiega końca budowa bazy wojskowej na wyspie Kotielnyj w archipelagu Wysp Nowosyberyjskich. - To taka baza jakiej nie było w czasach radzieckich, nowoczesna i z niezbędnym wyposażeniem - dodał ministe.

- Nie ukrywamy, że praktycznie zakończyliśmy tworzenie bazy na Wyspach Nowosyberyjskich, na wyspie Kotielnyj. To taka wielka baza, jakiej nie było w czasach ZSRR; to nowoczesny obiekt ze wszystkim, co niezbędne do wyposażenia tych rubieży - powiedział minister Szojgu.

Japonia i Rosja nie zawarły traktatu pokojowego

Rosja nazywa sporne wyspy Kurylami Południowymi, a Japonia - Terytoriami Północnymi. ZSRR zajął je w 1945 roku, przyłączywszy się do wojny z Japonią. W latach 1947-49 japońska ludność czterech wysp, licząca przed wojną 17 tysięcy, została wysiedlona do Japonii.

Spór sprawia, że Moskwa i Tokio po dziś dzień nie podpisały traktatu pokojowego po zakończeniu drugiej wojny światowej.

Stan wojny między Japonią a ZSRR zakończył się oficjalnie 19 października 1956 roku, gdy oba państwa podpisały w Moskwie deklarację o wznowieniu stosunków dyplomatycznych.

Tokio nigdy nie pogodziło się z utratą wysp, wokół których znajdują się bogate łowiska oraz - prawdopodobnie - złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, a także złota i srebra. Temperaturę sporu podgrzewają wizyty, jakie - nie bacząc na protesty Japonii - na Wyspach Kurylskich składają przywódcy Rosji.

PAP/IAR/agkm