Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 26.10.2015

Wieczorem wstępne wyniki wyborów. PKW poda, które partie wejdą do Sejmu i z jakim poparciem procentowym

Wieczorem poznamy procentowe poparcie dla partii, które przekroczyły próg wyborczy - informuje przewodniczący państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.
Posłuchaj
  • Jakie dane poda komisja wyborcza? (źr. IAR)
  • Relacja Kamila Szwarbuły (IAR). PKW ustala wyniki wyborów

Przewodniczący PKW poinformował, że pod wieczór, nie wcześniej jak po godzinie 18, ma pojawić się informacja o tym, które partie przekroczyły progi wyborcze 5- i 8-procentowe i jaki procent głosów uzyskały. Natomiast nie będzie jeszcze danych o liczbie mandatów.

Wojciech Hermeliński zaznaczył, że nie może zagwarantować, że uda się zdążyć z ogłoszeniem tych wyników na poniedziałek na 18 - być może będzie to później wieczorem, na przykład o godzinie 21 lub 22. Podane będą  procentowe wartości poparcia, zdobytego przez poszczególne partie. PKW postara się też podać wówczas i dane o frekwencji, ale nie wiadomo, czy to się uda.

Ostateczna informacja o wynikach wyborów, wraz z liczbą mandatów, ma być przekazana najwcześniej we wtorek.

WYBORY PARLAMENTARNE: SERWIS SPECJALNY >>>

Protokoły spływają

- Do PKW zaczęły spływać pierwsze protokoły składane prze okręgowe komisje wyborcze. Dotarły już trzy protokoły z trzech komisji - Częstochowy, Piły i Torunia. PKW sprawdza wyniki zawarte w tych protokołach - poinformował Hermeliński na briefingu prasowym przed południem Zaznaczył, że chodzi o dwa rodzaje protokołów.

- Jeden to jest protokół przesyłany PKW drogą elektroniczną, jako zwykły skan protokołu papierowego, który sporządziła okręgowa komisja wyborcza w oparciu o protokołu obwodowych komisji. Dostajemy także drugi protokół, przesłany także drogą elektroniczną, ale jest to protokół na prawach oryginału, bo jest to protokół z podpisami elektronicznymi - wyjaśnił szef PKW.

Jak dodał, PKW porównuje oba protokoły, przeliczając poszczególne rubryki z każdego protokołu, sumując je, sprawdzając, czy nie popełniony został błąd matematyczny. - Również sprawdzamy te protokoły pod względem formalno-technicznym, czy posiadają wszystkie wymagane podpisy, czy są pieczęcie, czy spełniają wymogi zawarte w Kodeksie wyborczym - powiedział Hermeliński.

- Następnie te protokoły akceptujemy, jeżeli nie dopatrzymy się żadnych błędów - jak na razie nie dopatrzyliśmy się - i informujemy o tym okręgowe komisje wyborcze, które w oparciu o naszą decyzję akceptującą będą przystępowały do sporządzenia wykazów posłów i senatorów - tłumaczył przewodniczący PKW.

Jak dodał, okręgowe komisje będą mogły sporządzić te wykazy dopiero, gdy wszystkie protokoły wyborcze wpłyną do PKW i ta ustali, które komitety przekroczyły progi wyborcze - 5 proc. dla partii i 8 proc. dla koalicji wyborczych.

Zaznaczył, że PKW będzie mogła podać, które komitety wyborcze przekroczyły progi wyborcze i w jakiej wysokości, dopiero pod wieczór, nie wcześniej niż po godz. 18. - Dopiero wtedy okręgowe komisje wyborcze przystąpią do dzielenia mandatów; dopiero jutro przywiozą nam już ostateczne protokoły papierowe i dopiero w oparciu o te protokoły będziemy mogli podać ostateczne wyniki wyborów do Sejmu i do Senatu - powiedział Hermeliński.
Zapewniał również, że system informatyczny działa do tej pory bez zarzutu.

Według sondażu late poll Ipsos dla TVP1, TVN24 i Polsat News, w niedzielnych wyborach zwyciężyło PiS z poparciem 37,7 proc. wyborców. Partia ta zdobyła prawdopodobnie 232 mandatów w Sejmie i będzie mogła samodzielnie sformować rząd. PO uzyskała 23,6 proc. głosów, co przełoży się na 137 mandatów poselskich. Trzeci wynik - 8,7 proc. - osiągnął ruch Kukiz'15, który będzie miał 42 posłów. Do Sejmu wejdzie też Nowoczesna Ryszarda Petru z wynikiem 7,7 proc. (30 posłów) i PSL - 5,2 proc. (18 posłów). Jeden mandat w Sejmie przypadnie mniejszości niemieckiej. Według sondażu frekwencja wyniosła 51 proc.

PAP/IAR/agkm

PKW poda wieczorem, które partie wejdą do Sejmu [TVN24/x-news]