Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 26.10.2015

Nowe dane: PiS wygrywa w 15 województwach

W oczekiwaniu na oficjalne, ogólnopolskie wyniki, okręgowe komisje wyborcze, kandydaci i media lokalne podają dane na temat głosowania z regionów.
Posłuchaj
  • PiS zwyciężył w regionie tarnowskim. Relacja Bartka Maziarza z Radia Kraków (IAR)
Czytaj także

Według nieoficjalnych danych, tylko w województwie pomorskim nie wygrał PiS. Wszędzie indziej, partia Jarosława Kaczyńskiego zwyciężyła nad PO. Wcześniejsze dane sondażowe wskazywały, że Platforma jest mocna jeszcze w Zachodniopomorskiem i na Opolszczyźnie.

Prawo i Sprawiedliwość zapewne osiągnie samodzielną większość w Senacie. Według danych z 77 okręgów wyborczych PiS-owi, brakuje już tylko trzech mandatów. Kandydaci Platformy Obywatelskiej zdobyli dotychczas 26 mandatów. W trzech okręgach wygrywali kandydaci niezależni: dotychczasowi senatorowie: były wiceprezydent Wrocławia Jarosław Obremski i współtwórca SKOK Grzegorz Bierecki oraz była posłanka PO Lidia Staroń.

W Senacie zasiądzie po raz kolejny współtwórca SKOK Grzegorz Bierecki, który startował w okręgu bialskim jako kandydat niezależny z poparciem Prawa i Sprawiedliwości. Po dziesięciu latach do parlamentu powraca były poseł AWS i PO Andrzej Wojtyła. Tym razem uzyskał on mandat senatorski, startując z listy PiS w okręgu kaliskim w Wielkopolsce. W Senacie zadebiutują dotychczasowa szefowa sejmiku województwa dolnośląskiego Barbara Zdrojewska, żona europosła Bogdana Zdrojewskiego, a także brat europosła PiS Bolesława Piechy - Wojciech Piecha.

Kandydaci PiS zdecydowanie wygrywali na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Mazowszu i Podlasiu. Zdobyli też wiele mandatów w Wielkopolsce, na Śląsku, Dolnym Śląsku, a nawet w województwie opolskim.

Przewodniczący PKW poinformował, że pod wieczór, nie wcześniej jak po godzinie 18, ma pojawić się informacja o tym, które partie przekroczyły progi wyborcze 5- i 8-procentowe i jaki procent głosów uzyskały. Natomiast nie będzie jeszcze danych o liczbie mandatów

Źródło: TVN24/x-news

WYBORY PARLAMENTARNE: SERWIS SPECJALNY >>>

Na Mazowszu reelekcje uzyskał wicemarszałek Senatu i szef sztabu Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Karczewski. W Senacie zasiądzie też były europoseł Adam Bielan. W okręgu siedlecko-ostrołęckim mandaty ponownie wywalczyli Maria Koc, Waldemar Kraska i Robert Mamątow.

W Kujawsko-Pomorskiem rywalizacja prawicowych kandydatów podzieliła głosy w okręgu toruńskim, gdzie mandat senatorski uzyskał popierany przez PO Przemysław Termiński.

Na Pomorzu jednym z senatorów został były minister w kancelarii Bronisława Komorowskiego Sławomir Rybicki z PO. Jedna z najbardziej zaciętych rywalizacji o mandat senatorski odbyła się w okręgu sosnowieckim na Śląsku. Tam Michał Potoczny z PiS wygrał z Bogusławem Śmigielskim z PO różnicą niespełna dwóch punktów procentowych.

W pojedynkach na Dolnym Śląsku dotychczasowy senator niezależny i były wiceprezydent Wrocławia Jarosław Obremski pokonał Józefa Piniora z PO, natomiast przewodnicząca sejmiku dolnośląskiego Barbara Zdrojewska z PO wygrała m.in. z byłym wojewodą dolnośląskim Krzysztofem Grzelczykiem, reprezentującym PiS.

W województwie lubuskim mandaty senatorskie przypadły kandydatom Platformy Obywatelskiej: dotychczasowemu senatorowi Robertowi Dowhanowi oraz Waldemarowi Sługockiemu i Władysławowi Komarnickiemu, którzy wygrali m.in. z ubiegającymi się o reelekcję senatorami, którzy opuścili szeregi PO - Stanisławem Iwanem i Heleną Hatką.

Lidia Staroń, która przed wyborami poróżniła się z Platformą Obywatelską o kształt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, jako niezależna kandydatka wygrała walkę o miejsce w Senacie w okręgu olsztyńskim. Pojawiają się też informacje na temat przyszłego składu Sejmu. Nie będzie tam polityków lewicy. Zjednoczona Lewica nie przekroczyła 8-procentowego progu wyborczego dla koalicji.

Arkadiusz Mularczyk z Solidarnej Polski, startujący z listy PiS osiągnął najlepszy wynik w okręgu sądecko-podhalańskim. Dziennik Łódzki pisze, że w okręgu łódzkim mandat zdobył między innymi profesor Piotr Gliński. Mandat straci stąd John Godson, kandydujący z PSL a także Dariusz Joński z SLD.

Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanym zwycięzcą wyborów do Sejmu w regionie tarnowskim. Kandydaci PiS w okręgu numer 15, który swoim zasięgiem obejmuje powiaty: tarnowski, brzeski, bocheński, dąbrowski, wielicki, proszowicki oraz miasto Tarnów, zdobyli tam ponad połowę głosów.

W okręgu można było zdobyć 9 mandatów. PiS zwiększy ich liczbę z 5 do 6. Utrzymali je Włodzimierz Bernacki, Michał Wojtkiewicz i Urszula Rusecka. Grono posłów powiększą dyrektorki szpitali w Tarnowie i Brzesku: Anna Czech i Józefa Szczurek-Żelazko oraz samorządowiec z północnej części regionu Wiesław Krajewski.

Wybory przegrała Platforma Obywatelska, która utrzymała jeden z trzech dotychczasowych mandatów. Przypadnie on liderce listy Urszuli Augustyn. Zwycięzcą jest obok PiS jest ugrupowanie Kukiz'15, które do Sejmu wprowadzi Norberta Kaczmarczyka. Jeśli Polskie Stronnictwo Ludowe przekroczy ogólnopolski próg wyborczy, to mandat przypadnie także Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi.

Na Lubelszczyźnie znane są też wyniki wyborów do Sejmu z okręgu numer 6, obejmującym dawne, małe województwo lubelskie. Barbara De Chateau z Obwodowej Komisji Wyborczej w Lublinie poinformowała, że zdecydowanie najwięcej głosów uzyskała lista zgłoszona przez komitet wyborczy PiS - 232 tysiące 14 głosów. Na listę PO oddano 80 tysięcy 892 głosy. Trzecie miejsce zajął komitet wyborczy Kukiz15, a czwarte PSL.

Najwięcej głosów w tym okręgu zdobyła Joanna Mucha z Platformy Obywatelskiej - 43 tysiące 459. Drugie miejsce pod względem liczby oddanych głosów zajmuje jedynka na liście PIS- Elżbieta Kruk, na którą zagłosowało 43,432 mieszkańców Lubelszczyzny. Komisja liczy jeszcze głosy do Sejmu z drugiego okręgu wyborczego w regionie. Frekwencja wyborcza w okręgu lubelskim wyniosła 51,99 procent.

W województwie śląskim zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła przewagę w większości miast regionu. Z danych, które udało nam się uzyskać do tej pory wynika, że PiS wygrało w Rudzie Śląskiej, Sosnowcu, Bielsku - Białej, Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Rybniku i okręgu gliwickim.

Platforma Obywatelska prześcignęła konkurenta w Chorzowie. Frekwencja w regionie wyniosła 39,60 procent. Najmniej osób do urn poszło w okręgu kłobuckim - 33,84 procent. Najwięcej w bielskim - ponad 46 procent.

Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie zwyciężyło w wyborach parlamentarnych na Podkarpaciu. Na PiS głosowało 54,7 % wyborców, PO otrzymała 12,8 % głosów, a ugrupowanie Kukiz15 - 9, 05%.

W okręgu rzeszowskim w Sejmie swoich przedstawicieli będą miały 3 partie. Ze wstępnych obliczeń wynika, że PiS wprowadzi do Sejmu 12 posłów. PO dwóch i Kukiz jednego. Stamtąd kandydował znany poseł PSL - Jan Bury, który najpewniej nie dostał się do Sejmu i tym samym stracił immunitet poselski, którego zawieszenia chciało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Pewne miejsce w Sejmie mają już dotychczasowi posłowie: Józefa Hrynkiewicz, która zdobyła najwięcej głosów - ponad 27 tysięcy, Andrzej Szlachta i Kazimierz Moskal (ponad 24 tysiące), Kazimierz Gołojuch (ponad 19 tysięcy), Zbigniew Chmielowiec (ponad 18 tys.), Robert Bednarz (ponad 17 tysięcy) i Jan Warzecha (ponad 15 tysięcy).

Powyżej 11 tysięcy głosów zdobyli nowi parlamentarzyści PIS-u: Jerzy Paul i Mieczysław Miazga, a blisko 10 i pół tysiąca Halina Szydełko. Jeśli partia Korwin nie przekroczy 5% progu wyborczego, do Sejmu wejdzie jeszcze Krystyna Wróblewska, którą poparło 9 tysięcy osób.

Najwięcej głosów z Platformy Obywatelskiej zdobyła Krystyna Skowrońska - 23 i pół tysiąca i Zdzisław Gawlik - prawie 8 i pół tysiąca, a z partii Kukiz15 - Maciej Masłowski 15 i pół tysiąca.

Przedstawiciele PiS-u obejmą wszystkie mandaty senatorskie z regionu. Do dotychczasowych senatorów - Alicji Zając, Janiny Sagatowskiej i Zdzisława Pupy, dołączą prof. Aleksander Bobko i dotychczasowy poseł Solidarnej Polski Mieczysław Golba.

W okręgu koszalińskim (numer 40) najwięcej głosów, bo aż 65 262 tysięcy zdobyła PO. Liderem okazał się kołobrzeski poseł Marek Hok, na którego głosowało ponad 17 tysięcy 600 głosów; tuż za nim uplasował się szef zachodniopomorskiej PO, poseł Stanisław Gawłowski, na którego głosy oddało ponad 14 200 osób. Na trzecim miejscu znalazł się poseł Paweł Suski.

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 62 tysiące 32 głosy. Największe poparcie, nieco ponad 25 tysięcy, uzyskał lider listy poseł Czesław Hoc. Druga Małgorzata Golińska ponad 7 tysięcy 600 głosów. Trzeci Paweł Szefernaker, lider Młodzieżówki PiS zdobył blisko 7 tysięcy głosów.

Wśród partii w okręgu koszalińskim na trzecim miejscu jest Zjednoczona Lewica (24 697 głosy; na kolejnych miejscach są ugrupowanie Pawła Kukiza ( 20 428 głosów), Nowoczesna (17 488 głosów), KORWiN ( zdobył 9 672 głosy), Partia Razem ( 8 466 głosów) i PSL ( 8 972 głosy) .

IAR, to