Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 28.11.2015

Zbliżają się do końca obchody 90-lecia Polskiego Radia

Z tej okazji w siedzibie spółki zorganizowano spotkanie poświęcone bogatej i barwnej historii radia pod hasłem "To już 90 lat! Od fali 385 metrów do multipleksu DAB+".
Posłuchaj
  • Zbliżają się do końca obchody 90-lecia Polskiego Radia. Relacja Arkadiusza Augustyniaka (IAR)

Wieloletni dyrektor techniczny Polskiego Radia Wojciech Makowski powiedział, że na początku radio było formą elitarną, dostępną tylko nielicznym. Wskazał, że niewiele osób miało odbiorniki, radia słuchało się w większych grupach - na przykład wspólnie z sąsiadami. Dodał, że radiofonia szybko zyskała popularność dlatego, że w tej formie przekazu jest coś magicznego.

Rekonstruktor Adam Sodel zaprezentował radiostację pułkową PP4 używaną przez żołnierzy francuskich w czasach I wojny światowej, która później trafiła również do polskiej armii. To dość prosta konstrukcja, zbudowana jeszcze bez wykorzystania lamp. Do tego dochodził odbiornik kryształkowy i słuchawki. Komunikaty były nadawane alfabetem Morse'a.

Makowski opowiedział o możliwościach, jakie daje radiofonia cyfrowa, intensywnie rozwijana przez Polskie Radio. Jak podkreślił, za pomocą sygnału cyfrowego można przesyłać dużo więcej danych niż przy wykorzystaniu analogowego - na przykład zdjęcia i rozbudowany teletekst "Journaline", już teraz używany przez Polskie Radio 24.

Więcej informacji o jubileuszu Polskiego Radia można znaleźć na specjalnej stronie 90lat.polskieradio.pl

Dokładnie 1 lutego 1925 roku wyemitowany został pierwszy program radiowy ze stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, na fali 385 metrów w Warszawie. Był to próbny program i zarazem przełomowy eksperyment techniczny, który poprzedził powstanie 18 sierpnia 1925 roku spółki Polskie Radio.

W związku z 90-leciem istnienia Polskie Radio zorganizowało szereg rocznicowych uroczystości. Obchody zainaugurowało sympozjum "90 lat Polskiego Radia. Dorobek i perspektywy", które odbyło się 3 lutego. Specjaliści ze świata mediów wspólnie dokonali bilansu osiągnięć Polskiego Radia na przestrzeni lat, a także naświetlili perspektywy i szanse dalszego rozwoju polskiej radiofonii.

Punkt kulminacyjny obchodów stanowiła gala, która odbyła się 21 kwietnia w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Najważniejszymi radiowymi nagrodami - Diamentowymi Mikrofonami i Diamentową Batutą - nagrodzono aktorkę Danutę Szaflarską, krakowskich hejnalistów oraz maestro Jacka Kaspszyka, jednego z najwybitniejszych dyrygentów. Galę zakończył koncert Narodowej Orkiestry Polskiego Radia i Chóru Opery Narodowej.

IAR, kk