Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 05.12.2015

Prymas Polski: trzeba mocniej przypominać światu o bożej obecności

Arcybiskup Wojciech Polak, w homilii wygłoszonej w trakcie Mszy świętej koncelebrowanej, odprawionej w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku, podkreślił, że zapomnienie o Bogu, jego nieobecność są rzeczywistymi problemami naszych czasów.

- Dlatego trzeba dziś z jeszcze większą mocą i większym przekonaniem, przypominać światu o tej bożej obecności, odkrywać ją i niejako odsłaniać współczesnym nam ludziom, ukazując również samym stylem naszego kościelnego życia i posługiwania, dobroć i czułość Boga, ukazywać więc w ten sposób prawdziwe i wiarygodne oblicze Boga, który przynosi nam zbawienie - oznajmił prymas Polski.

Duchowny zwrócił uwagę, że "każda epoka i każdy czas ma swe własne bramy, przez które trzeba nam wchodzić w przyszłość". Odnosząc się do współczesności, prymas powiedział, że jedną z takich bram "jest i pozostaje nadal chrześcijańska kultura narodu ochrzczonego przed 1050 laty", a druga, w kontekście nadchodzącego Roku Miłosierdzia, to "otwierana w naszych kościołach Brama Miłosierdzia, przez którą, jak wskazuje papież Franciszek, każdy wchodzący będzie mógł doświadczyć miłości Boga, który pociesza, przebacza i daje nadzieję".

Jak podkreślił arcybiskup, dla diecezji płockiej dodatkową "bramą do przyszłości" jest dorobek zakończonych właśnie prac synodalnych. Wspominając wskazania Ojca Świętego, prymas przypomniał, że synod "jest zawsze wyrazem życia Kościoła, który idzie razem, żeby odczytywać rzeczywistość oczyma wiary i sercem Boga".

"Gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość"

Na zakończenie, trwającego od października 2012 roku, 43. Synodu Diecezji Płockiej biskup tej diecezji Piotr Libera podpisał uchwały synodalne zawarte w Księdze Synodalnej "Gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość". Księgę otrzymali przedstawiciele trzech stanów: duchowieństwa, osób konsekrowanych i wiernych świeckich.

- Niech dzisiejsza promulgacja postanowień synodu oraz dostojna i bogata w treści Księga Synodalna staną się natchnieniem, aby na nowo odkrywać bogactwo wiary, aby osobiście i publicznie ją wyznawać, aby stawać się Kościołem miłosierdzia, wrażliwości i troski o ubogich, aby mieć odwagę bycia innymi w dzisiejszej Europie. Innymi, to znaczy zakorzenionymi w wierze chrystusowej nowoczesnymi przedsiębiorcami i gospodarzami, zdecydowanymi obrońcami rodziny, promotorami mądrej, głębokiej kultury - zaapelował bp Libera.

Liturgia na zakończenie synodu, sprawowana przy kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która peregrynuje po parafiach diecezji płockiej, miała wyjątkową oprawę. Na ołtarzu wystawiono relikwiarze Krzyża Świętego oraz św. Zygmunta, średniowiecznego króla Burgundii - patrona Płocka, a także pochodzące z XIII wieku kielich i patenę, ufundowane przez księcia Konrada Mazowieckiego.

W pracach 43. Synodu Diecezji Płockiej uczestniczyło ok. 330 osób. Wśród nich byli duchowni, osoby konsekrowane i wierni świeccy. Synod przyjął 88 dokumentów, w tym dekrety, statuty, instrukcje i regulaminy, dotyczące m.in. duszpasterstwa, liturgii i nowej ewangelizacji, a także sztuki sakralnej, mediów i ekumenii. Wszystkie będą obowiązywały na terenie diecezji płockiej, jako prawo tego Kościoła lokalnego, od 25 marca 2016 roku, czyli uroczystości Zwiastowania Pańskiego.

***

Diecezja płocka została utworzona w 1075 roku po przybyciu do Polski legatów papieża Grzegorza VII. Przyjmuje się, że pierwszy synod diecezjalny zwołał w Płocku w 1216 roku tamtejszy biskup Getko. Poprzedni synod, czyli 42. z kolei, odbywał się latach 1987-1991, gdy biskupem płockim był Zygmunt Kamiński, późniejszy arcybiskup metropolita szczecińsko-kamieńskiego. Uroczystego zakończenia ówczesnych obrad synodalnych dokonał Jan Paweł II podczas wizyty w Płocku w ramach czwartej pielgrzymki do Polski, w czerwcu 1991 roku.

PAP, kk