Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Beata Krowicka 04.01.2016

Witold Waszczykowski: komisarze UE wyrażają zaniepokojenie, choć nie znają sytuacji

- Komisarz Oettinger miałby prawo się wypowiadać, gdyby uzyskał całe dossier, gdyby miał dostęp do dokumentacji - powiedział w TVN24 szef MSZ.

Witold Waszczykowski wyraził zaniepokojenie wypowiedziami unijnych komisarzy UE na temat sytuacji w Polsce.

Szef MSZ komentował słowa komisarza UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Guenthera Oettingera, który w niedzielę na łamach dziennika "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS) opowiedział się za objęciem Polski nadzorem Komisji Europejskiej. Jako powód podał m.in. zmiany w mediach.

- Wyrażam zaniepokojenie wystąpieniami tego czy innego komisarza, którzy nie znając sytuacji w kraju, nie mając dostępu do dokumentów, które nie zostały jeszcze przyjęte lub przetłumaczone, już na łamach jakichś mediów wyrażają zaniepokojenie. Nie tak się prowadzi politykę - mówił szef MSZ.

"Nikt jeszcze nie został zwolniony"

Zaznaczył, że nie wie na jakiej podstawie komisarz wyraża zaniepokojenie akurat ustawą medialną, skoro ustawa ta jeszcze nie została podpisana przez prezydenta, nikt też nie został jeszcze zwolniony w mediach publicznych.

- Te wypowiedzi służą potem tworzeniu fałszywego obrazu, że gdzieś na świecie toczy się jakaś wielka debata, wielka dyskusja, piętnująca Polskę - powiedział Waszczykowski. Informuję, że tak się nie dzieje - dodał.

Czytaj więcej
senat 1200
Komisarz KE: polska pod nadzorem

Oettinger w rozmowie z niedzielnym wydaniem "Frankfurter Allgemeine Zeitung" powiedział, że "wiele przemawia za uruchomieniem teraz mechanizmu kontroli praworządności i objęciem Warszawy nadzorem". Materiał opublikowano na pierwszej stronie pod tytułem "Europa wywiera presję na Polskę".

Niemiecki polityk zaznaczył, że podczas wyznaczonego na 13 stycznia posiedzenia Komisji Europejskiej opowie się za takim rozwiązaniem. Oettinger wyraził m.in. zaniepokojenie zmianami w mediach publicznych uchwalonymi przez parlament w Warszawie. - Nie wolno zwalniać prezesa (stacji telewizyjnej bądź radiowej) bez podania przyczyny. To byłaby samowola – podkreślił Oettinger.

Na 19 stycznia planowana jest też debata w Parlamencie Europejskim o sytuacji w Polsce. Jak mówił w połowie grudnia rzecznik PE Jaume Duch, o włączeniu tego tematu do porządku obrad na styczeń zdecydowała Konferencja Przewodniczących europarlamentu.

PAP, bk