Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 06.01.2016

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych: w 2015 roku do Niemiec przybyło prawie 1,1 mln migrantów

Wśród zarejestrowanych najwięcej było Syryjczyków, Afgańczyków i Irakijczyków.

Władze w Berlinie szacują, że od stycznia do grudnia 2015 roku w Niemczech zarejestrowano ponad 428 tys. migrantów z syryjskimi paszportami. Afgańczyków było natomiast ponad 154 tys. a Irakijczyków ponad 121 tys.

Czytaj więcej:
imigranci 1200.jpg
Imigranci w Europie

Poza tym odnotowano dużą liczbę osób z państw bałkańskich - prawie 70 tys. ludzi z Albanii i ponad 33 tys. z Kosowa. Agencja Associated Press zwróciła uwagę, że osoby te mają małe szanse na otrzymanie w Niemczech azylu.

Tymczasem z obliczeń Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) wynika, że w zeszłym roku do Unii Europejskiej przedostało się milion migrantów.

Pod koniec listopada 2015 roku Turcja i Unia Europejska zawarły porozumienie przewidujące pomoc w wysokości 3 mld euro w zamian za większe zaangażowanie władz w Ankarze na rzecz ochrony granic i walki z przemytnikami, co ma powstrzymać w konsekwencji napływ kolejnych fal migrantów.

Na terytorium Turcji przebywa ok. 2,2 mln syryjskich migrantów.

Sytuacja w Syrii i Iraku

Sytuacja w Syrii jest bardzo trudna od czterech lat. W marcu 2011 roku obywatele tego kraju wyszli na ulice, by protestować przeciwko władzom, a w szczególności przeciwko prezydentowi Baszarowi al-Asadowi.

Protesty zostały brutalnie zdławione przez służby bezpieczeństwa. Wówczas wybuchło zbrojne powstanie, które następnie przeobraziło się w wojnę domową.

W 2013 roku konflikt - wraz ze wzrostem znaczenia dżihadystów z organizacji Państwo Islamskie (IS) - zmienił swoje oblicze. Radykałowie walczą już nie tylko z syryjskimi wojskami rządowymi, ale także z innymi ugrupowaniami rebelianckimi.

WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny >>>

Również w Iraku, po wycofaniu się amerykańskich sił okupacyjnych w grudniu 2011 roku, sytuacja jest daleka od stabilnej, a głównym problemem są spory na tle religijnym.

Walki sunnickich plemion przeciwko rządowi w 2013 roku wykorzystali bojownicy z Państwa Islamskiego, którzy zdołali opanować część terytorium Iraku.

W wyniku ofensywy IS, Irak de facto rozpadł się na trzy części kontrolowane przez sunnickich dżihadystów, Kurdów i władze centralne.

WOJNA W IRAKU - serwis specjalny >>>

Pod koniec czerwca 2014 roku dżihadyści proklamowali na zajętych terytoriach w Syrii i Iraku kalifat.

Międzynarodowa koalicja, której liderem są Stany Zjednoczone, prowadzi walkę z bojownikami Państwa Islamskiego od września 2014 roku. 30 września 2015 roku Rosja kampanię lotniczą w Syrii rozpoczęła Rosja.

Sytuacja w Afganistanie

W 2001 roku, na skutek interwencji NATO, w Afganistani zakończyły się rządy talibów. Pod koniec tegoż roku Rada Bezpieczeństwa ONZ powołała do życia Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF).

Ich celem było wymuszanie pokoju, misja stabilizacyjna, eliminacja grup podejmujących walkę z nowymi władzami Afganistanu oraz wsparcie władz w odbudowie kraju.

Misja bojowa międzynarodowych sił NATO w Afganistanie została zakończona w 2014 roku. Od roku 2015 odpowiedzialność za bezpieczeństwo kraju ponoszą władze afgańskie, jednak armia i policja nie radzą sobie z zagrożeniem ze strony powstańców.

W końcu września talibowie przeprowadzili udaną ofensywę na Kunduz, 300-tysięczne miasto na północy kraju. Kunduz był pierwszą stolicą prowincji zdobytą przez talibów od obalenia ich rządów przez Amerykanów.

PAP, kk