Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Izabela Zabłocka 22.01.2016

Komisja Europejska prosi o wyjaśnienia ws. Puszczy Białowieskiej

KE wyraziła zaniepokojenie możliwym usunięciem z Puszczy 400 tys. drzew zaatakowanych przez korniki.
Posłuchaj
  • Minister Środowiska Jan Szyszko potwierdza, że Warszawa dostała pismo od KE/IAR
Czytaj także

O zgodę na taką wycinkę apelują Lasy Państwowe. Protestują ekolodzy i zapewniają, że lasy same dadzą sobie radę z inwazją szkodnika.

- Taka wycinka mogłaby być zagrożeniem dla obszarów Natura 2000, dlatego komisja zwróciła się na piśmie do polskich władz, aby odniosły się do tego problemu. Formalnie nie wiemy, czy wycinka drzew miałaby być zwiększona czy zmniejszona, ale ściśle przyglądamy się tej sprawie- powiedział IAR komisarz ds. środowiska Karmenu Vella.

Minister Środowiska Jan Szyszko poinformował, że dostał już pierwsze pisma w tej sprawie. - Zaniepokojenie Unii polega na tym, że giną takie siedliska priorytetowe, jak bory i lasy bagienne, łęgowe lasy jesionowe i grąd subkontynentalny. To dzieje się na dużej powierzchni - mówił Szyszko.

Dodał, że w Puszczy Białowieskiej trwa inwentaryzacja i na razie nie podjęto żadnych decyzji.

"W tej chwili trwa spór"

W zeszłym tygodniu na konferencji prasowej minister tłumaczył: "W tej chwili trwa spór. Spór między ludźmi, którzy żyją na terenie Puszczy Białowieskiej, na terenie tych trzech nadleśnictw gospodarczych a organizacjami niezależnymi. I jedni, i drudzy są głęboko zatroskani o los Puszczy Białowieskiej. I jedni, i drudzy są niezwykle mocno zatroskani o los tych zasobów przyrodniczych, które znajdują się na terenie tych trzech nadleśnictw gospodarczych, a więc na terenie nadleśnictwa Browsk, Białowieża i Hajnówka".

Czytaj więcej
enty.jpg
Warszawa: marsz "entów" przeciwko wycince Puszczy Białowieskiej

Pytany przez dziennikarzy o zwiększoną wycinkę drzew w Puszczy powiedział: "Ja nie wiem, aby zwiększono etap pozyskania (drewna) na terenie trzech nadleśnictw". Dodał, że nie podpisywał ani nie widział żadnego aneksu, który pozwalałby na dodatkową wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej.

Maciej Józefowicz z Partii Zieloni podkreśla z kolei, że wycinka może zaburzyć ekosystem najstarszego w Polsce lasu. - Kornik odgrywa tu swoją rolę. Na tych drzewach żyją rzadkie gatunki np. dzięcioł trójpalczasty, którego w całej Polsce jest bardzo mało. On w puszczy stworzył sobie ostoję - mówi i dodaje, że nie powinno się przeszkadzać naturze bo jest to "samoregulujący się proces".

TVN24/x-news

***

Puszcza Białowieska to ostatni las pierwotny na Niżu Europejskim. Jest jedynym polskim obiektem przyrodniczym, wpisanym przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa.

Poza obszarem Białowieskiego Parku Narodowego puszczą administrują trzy nadleśnictwa Lasów Państwowych: Białowieża, Browsk i Hajnówka. Park obejmuje jedną szóstą powierzchni puszczy.

W ostatnich latach bez powodzenia zakończyły się próby powiększenia parku narodowego. W 2011 r. minister środowiska ograniczył jednak limity pozyskania drewna w puszczy, co miało poprawić ochronę, decyzje te były podtrzymane w 2012 r.

IAR/PAP/iz