Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Petar Petrovic 20.02.2016

Napięcia na Półwyspie Koreańskim. Ćwiczenia artyleryjskie przy granicy

Korea Północna rozpoczęła ćwiczenia wojskowe z udziałem artylerii w pobliżu granicy morskiej z Koreą Południowej – poinformował resort obrony w Seulu. Władze zwróciły się do mieszkańców wyspy Baengnyeong na Morzu Żółtym o zachowanie szczególnej ostrożności.
Posłuchaj
  • Wojskowa koalicja przeciw Korei Północnej. Korespondencja Tomasza Sajewicza (IAR)
Czytaj także

Zgodnie z zaleceniem mieszkańcy wyspy powinni być gotowi, aby w każdej chwili udać się do schronów. Kutry rybackie zostały wezwane do zawinięcia do najbliższych portów.

Agencje zwracają uwagę na fakt, że Pjongjang zdecydował się na ćwiczenia wojskowe nie zważając ani na poważne napięcia w jej stosunkach z najbliższymi sąsiadami, ani na potępienie społeczności międzynarodowej – w tym USA, które nałożyły nowe sankcje na Koreę Płn. – po wystrzeleniu 7 lutego rakiety balistycznej dalekiego zasięgu.

Demonstracja siły USA

Ostatnio cztery niewidzialne dla radarów myśliwce F-22 Raptor przeleciały nad Koreą Południową w ramach demonstracji siły po wystrzeleniu przez Koreę Północną rakiety dalekiego zasięgu i przed wspólnymi manewrami wojsk USA i Korei Płd. - informuje Reuters

Przelot myśliwców, które stacjonują na japońskiej wyspie Okinawa, to - jak podkreśla agencja - kolejny wyraz wzmacniania przez Waszyngton swojego potencjału militarnego na południu Półwyspu Koreańskiego. Było to drugie tego rodzaju wydarzenie po przelocie bombowca strategicznego B-52 zdolnego do przenoszenia broni nuklearnej.

Wcześniej Stany Zjednoczone zdecydowały się rozmieścić dodatkową antybalistyczną wyrzutnię rakietową typu Patriot w Korei Płd. w związku z wystrzeleniem rakiety dalekiego zasięgu przez Pjongjang w ub. tygodniu.

Wyrzutnia została przetransportowana drogą lotniczą z bazy Fort Bliss w Teksasie do bazy Osan, oddalonej 47 km od Seulu. Jak zaznaczył generał Thomas Vandal, dowódca stacjonującej w Korei Południowej 8. armii amerykańskiej, dyslokacja wyrzutni jest częścią rutynowych ćwiczeń.

- Tego rodzaju ćwiczenia są zarazem gwarancją, że będziemy w stanie w porę zareagować, gdy Korea Północna podejmie atak – zaznaczył.

W piątek Izba Reprezentantów USA przyjęła ustawę o zaostrzeniu sankcji przeciwko Korei Płn. w reakcji na podejmowane przez Pjongjang testy nuklearne i balistyczne. Ustawa została przyjęta ogromną większością głosów. Wcześniej jednogłośnie poparł ją Senat.

Przyjęcie ustawy nastąpiło w niecały tydzień po tym, gdy Korea Północna - wbrew rezolucjom Rady Bezpieczeństwa ONZ - wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę.

(Film - Amerykanie pokazują swoją siłę. Strategiczny bombowiec na koreańskim niebie/ Źródło: STORYFUL/x-news)

Spotkało się to z potępieniem przez społeczność międzynarodową, gdyż istnieją poważne obawy, że celem władz w Pjongjangu było przetestowanie rakiety, która może być zdolna do przenoszenia broni jądrowej.

Rozszerzenie sankcji ma uniemożliwić Korei Północnej wejście w posiadanie środków finansowych oraz technologii niezbędnych do prac nad głowicami nuklearnymi oraz rakietami dalekiego zasięgu do ich przenoszenia.

PAP/IAR/pp