Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Filip Ciszewski 22.02.2016

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Hołd za wysiłek i ofiarę

Oficjalnie rozpoczęły się obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Do 1 marca, gdy przypada ten dzień, odbędzie się szereg uroczystości i imprez towarzyszących, jak wystawy i koncerty.
Posłuchaj
  • Minister Antoni Macierewicz o roli Żołnierzy Wyklętych (IAR)
Czytaj także

Obecny na inauguracji obchodów w Muzeum Wojska Polskiego szef MON Antoni Macierewicz podpisał dokumenty dotyczące honorowego munduru Żołnierzy Wyklętych. Minister powiedział, że jest to hołd za wysiłek i ofiarę, dzięki którym ocalono niepodległość Polski.

Szef resortu obrony mówił, że w czasach PRL istnienie niepodległego państwa ratował przede wszystkim kościół katolicki oraz rząd na uchodźstwie. Trzecim filarem - jak podkreślił Antoni Macierewicz - byli właśnie żołnierze niezłomni. - Pokazali, że walka zbrojna przeciwko najeźdźcy zawsze, prędzej czy później, zaowocuje zwycięstwem - tłumaczył szef MON w trakcie uroczystości.

Czytaj więcej
dziewcz.jpg
Dziewczyny wyklęte. Walczyły i ginęły jak mężczyźni

Minister Macierewicz przypomniał, że w czasach komunistycznej władzy żołnierze Państwa Podziemnego walczyli mimo beznadziejności sytuacji, gdzie o losach Polski zdecydowano już w Jałcie. Szef MON dodał, że Żołnierze Wyklęci za tę walkę byli brutalnie zwalczani przez socjalistyczną Polskę. Propaganda PRL-u nazywała ich między innymi "zaplutymi karłami reakcji".

Obecny na spotkaniu podsekretarz stanu w MON profesor Wojciech Fałkowski powiedział, że obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" organizowane są w trzech celach. Chodzi o przywracanie i wzmacnianie pamięci o ludziach i wydarzeniach z lat 1944-63, a także o pielęgnowanie heroicznej walki Żołnierzy Wyklętych przez obecnych mundurowych. Trzeci cel to - jak tłumaczył profesor Fałkowski - mówienie o tym, jaka była natura władzy po 1944 roku w naszym kraju.

Żołnierz Wyklęty/You Tube

Oprócz prezentacji munduru "Żołnierzy Wyklętych" kierownictwo resortu obrony przedstawiło też prototyp munduru, jaki będą mogli nosić weterani walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Żołnierze Wyklęci - serwis specjalny >>>

24 lutego w Muzeum Wojska Polskiego, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", zostanie otwarta wystawa poświęcona tej tematyce pod tytułem "Żołnierze Wyklęci - niezłomni".

IAR/fc