Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 22.02.2016

Rozejm w Syrii. Jest porozumienie w tej sprawie pomiędzy USA a Rosją

Projekt amerykańsko-rosyjskiego porozumienia przewiduje, że zawieszenie broni zacznie obowiązywać 27 lutego; wyłączone z niego będą jednak ugrupowania Państwo Islamskie i Front al-Nusra.
Galeria Posłuchaj
  • Konflikt militarny na pograniczu turecko-syryjskim stwarza niebezpieczeństwo eskalacji - ostrzegają eksperci. Więcej o rosnącym zagrożeniu Przemysław Pawełek/IAR
Czytaj także

Zachodnie źródła dyplomatyczne poinformowały, że obie strony uzgodniły warunki - jak to ujęto - "zaprzestania wrogich działań".

Także zbliżona do syryjskiej opozycji telewizja Orient TV przywołała słowa przewodniczącego części opozycji, byłego premiera Syrii Riada Hidżaba o wstępnym porozumieniu w sprawie tymczasowego rozejmu w Syrii, "na podstawie międzynarodowych gwarancji".

Hidżab stoi na czele Wysokiego Komitetu Negocjacyjnego (HNC), który w poniedziałek spotkał się w Arabii Saudyjskiej, aby omówić amerykańsko-rosyjskie plany porozumienia.

W niedzielę sekretarz stanu USA John Kerry powiedział, że on i rosyjski szef dyplomacji Siergiej Ławrow osiągnęli wstępne porozumienie co do warunków rozejmu w ogarniętej od pięciu lat wojną Syrii. Zastrzegł, że pewne kwestie wciąż pozostają do rozwiązania.

12 lutego, podczas konferencji w Monachium, udało się osiągnąć porozumienie w sprawie rozejmu w Syrii. Miał on wejść w życie w ostatni piątek, jednak zamiast przerwania walk, doszło do ich eskalacji.

ENEX/x-news

Porozumienie bez szans na wdrożenie?

Wielu ekspertów powątpiewa w skuteczność umowy Rosja-USA. Uzgodnione przerwanie walk zamraża zdobycze terytorialne syryjskiego reżimu i Rosji wokół Aleppo. Łatwo więc przewidzieć załamanie się porozumienia.

- Nie ma neutralnego organu, który monitorowałby wprowadzenie go w życie. Nawet gdyby umiarkowane siły reprezentowane w opozycyjnym Wysokim Komitecie Negocjacyjnym (HNC) powściągnęły swoich bojowników, jest mnóstwo innych bojowników w Syrii, w tym związanych z Państwem Islamskim (IS) i Al-Kaidą, którzy będą kontynuować walkę - uważa Daniel Serwer, specjalista ds. Bliskiego Wschodu ze Szkoły Zaawansowanych Studiów Międzynarodowych (SAIS) amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

Czytaj więcej
miedwiediew 1200.jpg
Walki w Syrii. Premier Rosji: nikt nie chce nowej wojny

"Porozumienie to nie jest warte papieru, na którym zostało zapisane” - napisał na Twitterze inny ekspert ds. Bliskiego Wschodu, Salman Shaikh.

- Zawarto je pod presją dramatycznej sytuacji w Syrii, ale nie ma ono żadnego realnego wymiaru politycznego - powiedział z kolei dziennikowi "Washington Post" Emile Hokayem z think tanku International Institute for Strategic Studies w Bahrajnie.

Gdyby rozejm doszedł do skutku, byłoby to pierwsze formalnie ogłoszone zawieszenie broni w syryjskiej wojnie, która rozpoczęła się w 2011 roku od powstania przeciw reżimowi Assada. Eksperci zwracają jednak uwagę na luki i dwuznaczności porozumienia. Nie wiadomo, czy wszystkie grupy rebeliantów zgodziły się na jego warunki, ani czy będzie go przestrzegać reżim w Damaszku. Assad zapowiedział, że będzie kontynuował walkę z "terrorystami" - jak określa rebeliantów - również w czasie negocjacji.

Porozumienie wyklucza wstrzymanie ognia przeciw IS oraz islamistom z Frontu al-Nusra. Tymczasem Rosja zapowiedziała już, że nie zaprzestanie bombardowań takich grup, co każe przewidywać, że jej lotnictwo będzie kontynuować ostrzał także umiarkowanych ugrupowań opozycyjnych walczących z Assadem.

WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny>>>

IAR/PAP/iz