Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 01.03.2016

Prezydencki minister: wniosek o opinię Komisji Weneckiej był przedwczesny

Krzysztof Szczerski mówił w radiowej Trójce, że o zbadanie ustawy o Trybunale można było prosić później. Jak argumentował, wnioski Komisji Weneckiej i tak są długoterminowe, a ich realizacja zajmie wiele miesięcy.
Posłuchaj
  • Doradca prezydenta Krzysztof Szczerski o szczycie NATO, opinii Komisji Weneckiej, dokumentach udostępnionych przez IPN (Salon polityczny Trójki)
Czytaj także

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski uważa, że Polska za wcześnie zwróciła się do Komisji Weneckiej o opinię w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. W wywiadzie dla "Gazety Współczesnej" Jarosław Kaczyński mówił, że był to jeden z błędów pierwszych 100 dni rządu.

O opinię Komisji Weneckiej wnioskował MSZ. Doradca prezydenta Krzysztof Szczerski w "Salonie politycznym Trójki" nie chciał powiedzieć, czy minister Witold Waszczykowski powinien ponieść za to odpowiedzialność. Jego zdaniem, szef MSZ dobrze pełni swoją funkcję, a decyzja należy do premier.

Krzysztof Szczerski krytykował też przeciek w sprawie raportu Komisji Weneckiej. Ukazał się on w "Gazecie Wyborczej". W opinii ministra, ukazanie się go przed oficjalną publikacją sprawia, że Komisja nie będzie już mogła zmienić treści dokumentu.

Według "Wyborczej", instytucja Rady Europy w dokumencie krytykuje zmiany w Trybunale Konstytucyjnym przeprowadzone w ostatnich miesiącach.

W dniach 11-12 marca Komisja Wenecka na posiedzeniu w pełnym składzie ma przyjąć opinię w ostatecznym kształcie. Także w marcu odbędzie się spotkanie unijnych komisarzy, na którym omawiana będzie sytuacja w Polsce.

IAR/agkm

TVN24 Biznes i Świat/x-news. Bruksela, Belgia. - Mogę potwierdzić, że jest projekt opinii. Nie wiem czy to ten, który wyciekł do mediów, bo go nie widziałem. To jest typowe dla projektów, że mogą się jeszcze zmienić. Ostateczny projekt zostanie przyjęty podczas sesji w Wenecji 11-12 marca - mówi rzecznik Rady Europy Daniel Holtgen. Dokument datowany na 26 lutego jako pierwsza opublikowała w sobotę 27.02 "Gazeta Wyborcza".