Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 14.03.2016

Nadia Sawczenko laureatką nagrody "Orła Jana Karskiego"

Ukraińska lotniczka, sądzona w Rosji pod zarzutem współudziału w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie, została wyróżniona za "hart ducha w walce o ludzką godność i honor" - poinformowało Towarzystwo Jana Karskiego.

"Została ona porwana z terytorium swego kraju, fałszywie oskarżona i jest więziona w Rosji mimo protestów całego cywilizowanego świata. Swą postawą w rosyjskim więzieniu daje przykład, że człowieka być może można pozbawić życia, ale złamać nie sposób. Obecnie prowadzi głodówkę" - napisano w komunikacie prasowym.

Jak podkreślił członek kapituły nagrody abp. Alfons Nossol, nie może być trafniejszej kandydatury w Roku Miłosierdzia Bożego, którego "więziący laureatkę z zaciekłym uporem odmawiają". Inny członek kapituły bp. Tadeusz Pieronek powiedział, że to, "co wyczyniają z laureatką ciemiężyciele jest wyrazem ich bezradności i zastępowaniem norm cywilizacyjnych 'argumentami' tępej siły".

Członkowie kapituły profesorowie Julian Kornhauser i Karol Modzelewski "z głębi serca solidaryzują się z laureatką w jej cierpieniu chyląc czoła jej walce". Należący także do kapituły były prezydent Aleksander Kwaśniewski stwierdził, że postawa laureatki jest "inspiracją dla całej Ukrainy i świata wspólnych wartości europejskich".

Nie została jeszcze podana data i miejsce wręczenia nagrody. Na nagrodę Orła Jana Karskiego składa się statuetka oraz dyplom.

Nadia Sawczenko

Ukraińska lotniczka Nadia Sawczenko została oskarżona o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie w czerwcu 2014 roku. Od września 2014 roku przebywa w aresztach śledczych w Moskwie.

Lotniczka nie przyznaje się do zarzucanych jej czynów. Od początku marca prowadzi strajk głodowy.

Rosyjska prokuratura żąda dla niej kary 23 lat pozbawienia wolności. Odczytywanie wyroku w jej sprawie ma rozpocząć się 21 marca.


x-news.pl, UA 1+1
 
***

O wyborze laureatów nagrody Orła Jana Karskiego decyduje kapituła złożona z osób, które zostały nią uhonorowane w latach poprzednich.

Orły przyznano m.in. Jackowi Kuroniowi, ks. prof. Józefowi Tischnerowi, Markowi Edelmanowi, Tadeuszowi Mazowieckiemu, Orianie Fallaci, Lechowi Wałęsie, Karolowi Modzelewskiemu, Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie i Borysowi Niemcowowi.

W skład kapituły wchodzi także rodzina Jana Karskiego reprezentowana przez jego bratanicę dr Wiesławę Kozielewską-Trzaskę.

Nagroda przyznawana jest od 2000 roku.

Zobacz serwis specjalny:
Jan Karski 1200 F.jpg
Jan Karski

Jan Karski mówił, że chciał, by nagroda jego imienia trafiała do tych, którzy "godnie nad Polską potrafią się zafrasować" oraz tych, którzy "nie będąc Polakami, dobrze Polsce życzą".

Jan Karski (właśc. Jan Kozielewski) urodził się w 1914 roku w Łodzi. Podczas II wojny światowej, będąc kurierem polskiego podziemia, jako jeden z pierwszych przedstawił aliantom relację o eksterminacji Żydów na terenach okupowanej Polski.

Swoje wojenne wspomnienia opisał w książce pt. "Tajne państwo", po raz pierwszy opublikowanej w 1944 roku. Po wojnie Karski uzyskał obywatelstwo amerykańskie, a w 1994 roku honorowe obywatelstwo Izraela.

Zmarł w lipcu 2000 roku.

IAR, PAP, kk