Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 29.03.2016

Ukraina: kontrowersyjny Prokurator Generalny odchodzi. Jest zgoda parlamentu

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła we wtorek rezygnację Wiktora Szokina ze stanowiska prokuratora generalnego. Był on krytykowany za hamowanie reform
Posłuchaj
  • Według krytyków Prokurator Generalny chronił skorumpowanych i blokował reformy. Relacja Pawła Buszki z Kijowa (IAR)
Czytaj także

Wcześniej tego dnia Szokin zwolnił jednego ze swoich zastępców, Dawida Sakwarelidzego, który należy do ekipy byłego prezydenta Gruzji, a obecnie szefa obwodu odeskiego, na południu Ukrainy, Micheila Saakaszwilego.

Szokin został zwolniony na własną prośbę; podanie o dymisję złożył jeszcze w lutym. Zgodnie z ukraińskim prawem podanie o dymisję prokuratora generalnego powinno być podpisane przez prezydenta, a następnie zatwierdzone przez parlament.

Szokin nie ustępował

63-letni Szokin pełnił funkcję prokuratora generalnego od lutego 2015 roku. W lutym bieżącego roku Poroszenko osobiście poprosił go o ustąpienie ze stanowiska. W Kijowie krążyły wówczas pogłoski, że prośba ta pojawiła się po rozmowie telefonicznej Poroszenki z wiceprezydentem USA Joe Bidenem.

Cieszący się wcześniej zaufaniem prezydenta Szokin od dawna był krytykowany za opieszałość w śledztwach w sprawie sprawców tragicznych wydarzeń z przełomu 2013 i 2014 roku na Majdanie Niepodległości w Kijowie, w wyniku których zginęło ponad 100 osób. Obwiniano go również o sabotowanie reform i obronę skorumpowanych prokuratorów.

Broniono skorumpowanych

Szokina oskarża się także o blokowanie śledztwa w sprawie tzw. diamentowych prokuratorów. Sprawa dotyczy dwóch zatrzymanych w lipcu 2015 roku prokuratorów, którzy podejrzewani byli o przyjęcie łapówki. W ich gabinetach i domach znaleziono wówczas około pół miliona dolarów w gotówce oraz 65 diamentów.

Tuż przed debatą w parlamencie nad zwolnieniem Szokina podpisał on we wtorek dokument, którym polecił zwolnienie zastępcy prokuratora generalnego i prokuratora obwodu odeskiego Sakwarelidzego.

Prokuratura generalna oświadczyła, że gruziński reformator stracił pracę w związku z naruszeniem dyscypliny i złamaniem etyki prokuratorskiej, a także w wyniku „kolektywnych zapytań” deputowanych o zgodność zajmowanego przez niego stanowiska z prawem. Chodzi o to, że ukraińskie prawo nie przewiduje łączenia funkcji zastępcy prokuratora generalnego z funkcją prokuratora obwodowego.

Sam Sakwarelidze oświadczał wcześniej, że odczuwa naciski w śledztwie w sprawie „diamentowych” prokuratorów, a prokuratorom z jego ekipy, którzy je prowadzą, wręczane są wypowiedzenia.

PAP/IAR/agkm

(Wideo: Prokuratura Generalna Ukrainy wszczęła postępowanie karne przeciwko rosyjskim sędziom i prokuratorom zajmującym się sprawą Nadiji Sawczenko; News Channel "24"/x-news)