Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 19.04.2016

Rosja prześladuje Tatarów krymskich. Apel o pomoc

Refat Czubarow, szef krymskotatarskiego Medżlisu, apeluje do świata o odpowiedź na działania Rosji. - Rosja zachowuje się na okupowanym Krymie na tyle brutalnie, na ile pozwala jej społeczność międzynarodowa - mówi.
Posłuchaj
  • Prześladowania Tatarów na Krymie. Relacja Pawła Buszki z Kijowa (IAR)
  • Rosja uznała organizację Tatarów krymskich za ekstremistyczną. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
Czytaj także

Wczoraj ministerstwo sprawiedliwości Rosyjskiej Federacji zakazało działania Medżlisu - czyli organu samorządowego Tatarów krymskich.

Lider Tatarów ostrzega, że agresywne działania Rosjan mogą dotknąć nie tylko Ukraińców i autochtoniczną ludność Półwyspu Krymskiego.

Przebywający na terenie Ukrainy kontynentalnej przywódca Medżlisu w swoim oświadczeniu podkreślił, że Rosja zachowuje się na okupowanym Krymie na tyle brutalnie, na ile pozwala jej społeczność międzynarodowa.

"Jutro będą kolejne narody"


Czytaj też:
sawczenko 12300.jpg
Coraz gorszy stan Nadiji Sawczenko. Pękają naczynia krwionośne

Polityka zachodu w odniesieniu do Krymu, zdaniem Czubarowa, jest polityką chowania głowy w piasek.

- Dziś Putin uderza w Tatarów i Ukraińców - jutro wyda swój wyrok również na wasze narody - tymi słowy Czubarow zwrócił się do przywódców państw Zachodu.

Wczoraj Rosjanie wpisali krymskotatarski Medżlis na listę organizacji ekstremistycznych, które uznano w Rosji za niepożądane. Tatarzy alarmują, że okupacyjne władze półwyspu prowadzą wobec nich agresywną politykę - w ciągu dwóch lat okupacji kilkaset razy dokonywano przeszukań w mieszkaniach, biurach i meczetach.

Kilkunastu Tatarów, z powodu swoich poglądów politycznych znajduje się w rosyjskich aresztach. Mają też miejsce pobicia i porwania Tatarów.

Prokurator przyspieszyła represje

Rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości umieściło w poniedziałek Medżlis, samorząd Tatarów krymskich, na liście organizacji, których działalność zostaje wstrzymana ze względu na aktywność terrorystyczną. Resort powiadomił o tym na swej stronie internetowej.

Jak głosi komunikat, Medżlis został umieszczony "w wykazie stowarzyszeń społecznych i organizacji religijnych, których działalność zostaje wstrzymana w związku z prowadzeniem przez nie działalności ekstremistycznej".

Resort wyjaśnił, że umieszczenie Medżlisu na tej liście jest konsekwencją niedawnej decyzji rosyjskiej prokurator Natalii Pokłonskiej.

13 kwietnia Pokłonska, sprawująca funkcję prokurator Krymu, poinformowała, że zawiesza działalność Medżlisu do decyzji sądu, który rozpatruje jej wniosek o całkowitą likwidację tej organizacji. Według prokurator władze Medżlisu od początku "integracji Krymu z Federacją Rosyjską dążą do destabilizacji sytuacji na półwyspie, szerzą nienawiść do Rosji i prowokują zachowania nacjonalistyczne i ekstremistyczne".

W rezultacie Medżlis otrzymał zakaz korzystania z mediów państwowych i samorządowych, organizowania imprez masowych, używania kont bankowych i prowadzenia jakiejkolwiek działalności. Decyzję rosyjskiej prokurator o zawieszeniu Medżlisu skrytykowała Unia Europejska i Rada Europy.

Proces w sprawie wniosku Pokłonskiej o likwidację Medżlisu trwa od marca. Poprzedziły go aresztowania kilkunastu Tatarów, którym zarzucono związki z Partią Odrodzenia Islamskiego (Hizb-ut-Tahrir al-Islami).

PAP/IAR/agkm

W 61. Konkursie Piosenki Eurowizji Ukrainę będzie reprezentować artystka Dżamala. W Sztokholmie zaśpiewa utwór "1944", poruszający temat deportacji Tatarów krymskich w 1944 roku oraz aneksji Krymu w 2014 roku.