Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Filip Ciszewski 25.04.2016

Rząd zaostrza walkę z oszustami podatkowymi. "Uczciwie płacący podatki powinni być przez państwo chronieni"

Premier Beata Szydło zapowiada ochronę państwa i obywateli przed przestępczością podatkową. Rząd przygotował nowe rozwiązania prawne, które mają umożliwić skuteczne zapobieganie wyłudzaniu podatku VAT.
Posłuchaj
  • Premier Beata Szydło o oszustwach podatkowych (IAR)
Czytaj także

- Wyłudzenia to nie tylko okradanie państwa, lecz także oszukiwanie tych, którzy uczciwie płacą - podkreśliła premier Beata Szydło na konferencji prasowej. Jej zdaniem, do tej pory państwo nie egzekwowało skutecznie podatku VAT od nieuczciwych ludzi. Premier podkreśliła, że uczciwi obywatele powinni być przez państwo wspierani i chronieni.

Dlatego minister sprawiedliwości przygotował projekt dotyczący tak zwanej konfiskaty rozszerzonej. Zgodnie z nim, w sytuacji wyroku skazującego, majątek przestępcy będzie mógł zostać przejęty przez państwo. - Konfiskata rozszerzona to rozwiązanie, które odpowiada na oczekiwania Unii Europejskiej oraz umożliwi ściganie oszustów - mówił minister Zbigniew Ziobro. To rozwiązanie wprowadzono już w innych krajach europejskich. Dziś, jak powiedział, jest to utrudnione, a w niektórych przypadkach niemożliwe. 

Czytaj więcej
podatki pit 1200.jpg
NIK będzie kontrolowała skuteczność ściągania podatków

Ziobro wyjaśnił, że chodzi np. o sytuację, w której osoba dopuściła się przestępstw, które przyniosły zyski, a zarobione pieniądze zainwestowała. - Wszelkie dalsze korzyści związane z obracaniem tego rodzaju pieniędzmi pochodzącymi z przestępstwa również będą mogły być przejmowane przez państwo – dodał. Jak mówił, sprawca przestępstw, który zyski zainwestowałby na giełdzie, traciłby te zyski. Skazany na karę powyżej 5 lat więzienia musiałby udowadniać legalność swego majątku, a skazany za działalność w grupie przestępczej musiałby udowadniać legalność majątku nabytego nawet 5 lat wstecz.

Przepadek mienia będzie mógł też następować w sytuacji, gdy sprawca będzie się ukrywał, umrze lub przeniesie majątek na inną osobę. - Nie możemy nagradzać sprawców za to, że skutecznie podejmują działania uchylające się przed odpowiedzialności karną. Jeśli zostanie wykazane, ponad wszelką wątpliwość na drodze sądowej, że ten sprawca dopuszczał się tego typu czynów, również taki majątek będzie podlegał przepadkowi - zapowiedział minister. 

źródło: TVN24/x-news

- Przestępcy nie mogą być bezkarni, a państwo bezradne – dodał Zbigniew Ziobro. Minister poinformował, powołując się na dane NIK, że w 2015 r. państwo polskie straciło ok. 80 mld zł na wyłudzaniu podatku VAT. - To są kolosalne pieniądze, które bardzo przydałyby się na ważne cele społeczne, które chce realizować ten rząd – wrażliwy na sprawy Polaków – powiedział Ziobro.

Finansowanie terroryzmu

- Te rozwiązania pozwalają w sposób dużo bardziej skuteczny przejmować mienie należące też do ewentualnych przestępców terrorystów, bo przecież z takim zagrożeniem też możemy mieć do czynienia. Na terenie Polski są prowadzone postępowania związane z tym, że grupy terrorystyczne zbierały środki na prowadzenie swoich działalności i w takim wypadku również te rozwiązania będą gwarancją skutecznego przejmowania mienia na rzecz państwa - dodał Ziobro

Minister zaznaczył, że projekt ws. konfiskaty rozszerzonej to pierwsze rozwiązanie, które ma służyć uszczelnieniu systemu podatkowego.

Znaczenie prewencyjne

Konfiskata rozszerzona będzie mieć znaczenie prewencyjne; w Polsce wyłudza się więcej z podatku VAT niż wynoszą całe dochody z podatku CIT - zauważa prof. Witold Modzelewski z Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Jak ocenił skala wyłudzeń może się dzięki temu zmniejszyć.

- Nie znam szczegółów i nie odnoszę się do konkretnego projektu. Jednak ten, kto wyłudził podatki i został za to skazany, powinien te pieniądze zwrócić. Dziś taka osoba zapłaci karę, zostanie skazana na karę w zawieszeniu, ale kwota jego korzyści jest gigantyczna. (...) Liczymy tu przede wszystkim na efekt odstraszający; na to, że tego rodzaju przepisy będą barierą psychologiczną - podsumował.

IAR/PAP/fc