Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Filip Ciszewski 28.05.2016

Co Polska uzyska na szczycie NATO? Ważna wschodnia flanka

Na 41 dni przed szczytem NATO coraz więcej wiadomo, na co mogą liczyć Polska i kraje bałtyckie. Lipcowy szczyt ma przede wszystkim wzmocnić bezpieczeństwo krajów na wschodzie Europy.
Posłuchaj
  • Szczyt NATO w Warszawie. Na co możemy liczyć? Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Czytaj także

Chodzi o nową infrastrukturę dla wojska, broń ale przede wszystkim żołnierzy innych krajów NATO, którzy przyjadą na wschód na rotacyjną obecność.

Czytaj więcej
stoltenberg 663.jpg
Szef NATO: Sojusz nie chce nowych napięć z Rosją

Politycy i dyplomaci NATO analizują teraz różne warianty wzmocnienia wschodniej flanki, jakie przedstawili wojskowi analitycy. Jak dotąd Sekretarz Generalny Sojuszu Jens Stoltenberg przedstawił jedną z możliwości. - Rozmawiamy o propozycji Dowództwa Strategicznego, by wysłać do kraju członkowskiego na wschodzie, być może do kraju bałtyckiego, wielonarodowy oddział o wielkości batalionu - mówił Stoltenberg przed kilkunastoma dniami.

Prócz planów całego NATO, własny wkład mają wnieść poszczególne kraje członkowskie. Dodatkowych żołnierzy obiecały m.in. Stany Zjednoczone, Niemcy, Wielka Brytania i Kanada. Jeśli policzyć dotychczasowe zapowiedzi, to na wschód w tym do Polski miałoby przyjechać około 4,5 tysięcy żołnierzy.

W poniedziałek wieczorem na rozmowy do Warszawy przylatuje Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg, jednak najprawdopodobniej nie należy jeszcze spodziewać się konkretnych obietnic. Więcej szczegółów powinno być znanych w połowie czerwca, kiedy w Brukseli spotkają się ministrowie obrony krajów NATO.

Szczyt Sojuszu w Warszawie planowany jest na 8-9 lipca.

IAR/fc