Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Petar Petrovic 06.06.2016

Imigranci powinni być natychmiast odsyłani? Szef MSZ Austrii: UE powinna brać przykład z Australii

Szef MSZ Austrii Sebastian Kurz uważa, że w polityce wobec uchodźców UE powinna brać przykład z Australii i przekonuje, że imigranci usiłujący przedostać się przez Morze Śródziemne powinni być natychmiast odsyłani do kraju pochodzenia lub internowani na wyspach greckich.

O propozycjach szefa austriackiej dyplomacji poinformował dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" na stronie internetowej.

Ratunek przed utonięciem na morzu nie może być "przepustką do Europy Środkowej" - powiedział Kurz. Obecna polityka migracyjna Unii Europejskiej powoduje, że ludzie "ryzykują życiem i tysiącami się topią" - zaznaczył minister. - Ten, kto zostanie przechwycony na morzu lub uratowany z katastrofy morskiej, powinien zostać skierowany na wyspę w rodzaju Lesbos i tam przetrzymywany do czasu rozpatrzenie jego wniosku - wyjaśnił.

Prawo do azylu

Kurz wezwał UE do jednoznacznej deklaracji, że imigranci, którzy usiłuję przedostać się nielegalnie do Europy, tracą prawo do azylu w Europie. Szef MSZ Austrii wyraził wątpliwość, czy zapisy Genewskiej Konwencji w sprawie Uchodźców, które "pochodzą z zupełnie innych czasów, odpowiadają jeszcze obecnym wyzwaniom".

Konwencja dotycząca statusu uchodźców z 1951 r. jest kluczowym dokumentem prawnym w dziedzinie ochrony uchodźców. Dokument wyraźnie zabrania zawracania uchodźców do kraju, z którym wiążą się ich obawy dotyczące prześladowań. 

FILM Z 17.05.2016r.: Ponad sto osób z krajów Afryki Subsaharyjskiej zostało zatrzymanych przy wybrzeżu Tadżury, niedaleko Trypolisu, przez libijską straż przybrzeżną. Afrykańczycy próbowali dotrzeć do Europy na łodzi pontonowej.

RUPTLY

Libia nie przyjmie migrantów 

Tymczasem szef Rządu Porozumienia Narodowego Libii Fajiz as-Saradż powiedział w wywiadzie dla "Welt am Sonntag", że Libia nie zgodzi się na przyjmowanie migrantów, którzy dotarli nielegalnie do Europy i są odsyłani przez UE z powrotem do Afryki.

- Nie zgodzimy się na to, by Unia Europejska odsyłała nam migrantów - powiedział as-Saradż.

- Europa musi znaleźć sposób na odsyłanie ich (bezpośrednio) do krajów pochodzenia. Nie mogą przebywać u nas - wyjaśnił szef libijskiego rządu.

Serwis specjalny
imigranci 1200 .jpg
Imigranci w Europie

Z pogrążonego w wojnie domowej kraju tylko w zeszłym roku przedostało się do Europy ponad 150 tys. osób. Po zamknięciu szlaku bałkańskiego trasa przez Libię i Morze Śródziemne cieszy się coraz większą popularnością wśród migrantów zmierzających z Afryki i Bliskiego Wschodu do Europy. Eksperci szacują, że na terenie Libii może przebywać nawet milion uchodźców i migrantów.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiadała ostatnio, że po podpisaniu umowy UE-Turcja w sprawie migrantów kolejnym krokiem będzie podobne porozumienie z Libią. Władze w Ankarze zobowiązały się do przyjmowania z Grecji wszystkich migrantów, którzy przedostali się nielegalnie do tego kraju.

FILM: Włoska Marynarka Wojenna opublikowała film z 25 maja, który dokumentuje jedną z akcji ratowania migrantów płynących z Libii. Widać na nim, jak łódź wywraca się do góry dnem razem z pasażerami. W wypadku zginęło pięć osób.

STORYFUL

pp/PAP/IAR