Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Filip Ciszewski 07.06.2016

Prezydent po spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego: absolutna jednomyślność

Wśród polskich polityków nie ma rozbieżności co do konieczności wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Według prezydenta, wszystkim zależy też na udanym przeprowadzeniu lipcowego szczytu Sojuszu w Warszawie i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Posłuchaj
  • RBN o szczycie NATO. Relacja Sylwii Białek (IAR)
  • Prezydent Andrzej Duda o sporach w demokracji (IAR)
Czytaj także

- Jako prezydent zwróciłem się z apelem do wszystkich uczestników Rady Bezpieczeństwa Narodowego, aby w związku z tymi zbliżającymi się wydarzeniami zachować nieco wstrzemięźliwości, przede wszystkim słownej, w dyskusjach politycznych, aby nie prowokować politycznych sporów, aby zachować taką spokojną atmosferę – powiedział prezydent po posiedzeniu RBN.

W posiedzeniu w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego w Warszawie wzięli udział m.in.: marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, premier Beata Szydło, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, a także prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, lider Nowoczesnej Ryszard Petru, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz lider Kukiz'15 Paweł Kukiz.

"Nie podgrzewać sporów"

- Zwróciłem się z takim apelem, aby zachować kulturę polityczną, nie podgrzewać sporów – wiadomo, że spór jest pewną naturą demokracji, nie mam co do tego wątpliwości, zawsze będą spory - ale chodzi o to, żeby przez ten czas, kiedy zbliżamy się do tych wielkich wydarzeń międzynarodowych, kiedy ważna jest też kwestia wizerunku naszego kraju na zewnątrz, ale również bezpieczeństwa wewnętrznego, zachować wstrzemięźliwość na scenie politycznej – powiedział prezydent. - Wierzę, że poważni politycy (…) tę prośbę poważnie potraktują – dodał.


Posłuchaj
00:29 rbn spokoj.mp3 Prezydent Andrzej Duda o potrzebie zachowania spokojnej atmosfery (IAR)

 

Zaznaczył, że "jeżeli chodzi o kwestie kierunkowe – jak najlepszego przeprowadzenia szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży, z punktu widzenia organizacyjnego, a także z punktu widzenia promocji naszego kraju - nie ma żadnych rozbieżności w świecie polityki, wszyscy mówimy jednym głosem".

"Absolutna jednomyślność"

Dodał, że także w kwestii wzmocnienia wschodniej flanki NATO i zwiększenia obecności wojsk sojuszniczych w Polsce, "cała scena polityczna jest zgodna". Zapewnił, że "jeżeli trwają dyskusje, jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości, one dotyczą kwestii szczegółowych, natomiast jeżeli chodzi o ogólny kierunek, jest absolutna jednomyślność na scenie politycznej".


źródło: TVN24/x-news


"Wszyscy mówimy tutaj jednym głosem. Podobnie jest, jeśli chodzi o kwestie wzmocnienia wschodniej flanki NATO, zwiększenia obecności wojsk sojuszniczych w Polsce - też cała scena polityczna jest zgodna, że jest to dobry kierunek i jest to Polsce potrzebne" - dodał.


Posłuchaj
00:13 rbn jednomyslnosc.mp3 Prezydent Andrzej Duda o jednomyślności uczestników Rady Bezpieczeństwa Narodowego (IAR)

 

Prezydent poinformował, że on, szefowie MSZ i MON oraz koordynator służb specjalnych zapoznali członków Rady ze stanem negocjacji związanych ze szczytem NATO; tematem posiedzenia było także zapewnienie bezpieczeństwa w związku ze szczytem i ŚDM.

Odstraszanie i bezpieczeństwo

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, pytany o przebieg posiedzenia i stan przygotowań do szczytu NATO, powiedział dziennikarzom: Wszystko idzie w normalnym tempie. O tym poinformowaliśmy również prezydenta, panią premier i opozycję. - Spotkanie było w formule poufnej, tajnej, mogę tylko powiedzieć, że rozmawialiśmy o bezpieczeństwie kraju - dodał. 

Dopytywany, co Polska chce osiągnąć przez szczyt, powiedział, że "stałą obecność w Polsce, która zapewni nam odstraszanie i bezpieczeństwo". Zaznaczył, że spodziewa się, że ten cel zostanie osiągnięty. Pytany, czy jest pewien, że Polska będzie bezpieczna w czasie szczytu, szef MSZ powiedział: "Mam takie gwarancje".

Bezpieczeństwo ponad podziałami

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru zapewniał po spotkaniu, że jego ugrupowaniu zależy na tym, by szczyt NATO był sukcesem - i to nie tylko organizacyjnym, ale by zapadły na nim ważne decyzje z punktu widzenia bezpieczeństwa naszego kraju. - Będziemy robić wszystko, żeby działać ponad podziałami. To jest nasz wspólny interes - podkreślił. Dodał, że ważne jest, aby zarówno Dni Młodzieży, jak i szczyt NATO przebiegały bezpiecznie. - Rządy przemijają, a bezpieczeństwo Polski jest ponad podziałami i jest fundamentalnie ważne - powiedział Ryszard Petru.

Posłuchaj
00:25 rbn petru.mp3 Ryszard Petru o obecności wojsk NATO w Polsce (IAR)

 

Szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zwrócił jednak uwagę, że do lipcowego szczytu czeka nas jeszcze dużo pracy. - Nie rozmawialiśmy o bezpieczeństwie szczytu NATO, tylko rozmawialiśmy o tym co ma wynikać ze szczytu NATO dla polskiego bezpieczeństwa i tutaj uważam, że jest jeszcze dużo do zrobienia - powiedział Grzegorz Schetyna.

Posłuchaj
00:09 rbn schet.mp3 Grzegorz Schetyna o wnioskach po RBN (IAR)

 

Dwa duże wydarzenia

W szczycie NATO, który odbędzie się 8-9 lipca w Warszawie pod przewodnictwem sekretarza generalnego sojuszu Jensa Stoltenberga, wezmą udział przywódcy państw i rządów 28 krajów członkowskich oraz państw partnerskich. Przewidywane tematy szczytu to odpowiedź na zagrożenia ze Wschodu i Południa, w tym decyzje dotyczące zwiększenia obecności wojskowej na wschodnich obrzeżach sojuszu, a także dalsze rozszerzanie NATO.

W lutym ministrowie obrony NATO postanowili zwiększyć wojskową obecność na wschodniej flance NATO, w tym w Polsce; wojskowi zaproponowali rozmieszczenie kilku batalionów w krajach regionu.

Główne uroczystości ŚDM zaplanowano na 26-30 lipca w Krakowie, z udziałem papieża Franciszka.

IAR/PAP/fc