Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 25.06.2016

Od maja utonęło już ponad sto osób. Policja apeluje o rozwagę

Z policyjnych statystyk wynika, że do utonięć dochodzi najczęściej w rzekach, jeziorach, stawach oraz zalewach, czyli na tzw. dzikich kąpieliskach. Najrzadziej śmiertelne wypadki mają miejsce na strzeżonych kąpieliskach i na basenach.
Posłuchaj
  • Ratownicy odradzają używania dmuchanych zabawek do pływania - małych pontonów, materaców i kółek. Ratownik Grzegorz Wardacki mówi, że jest to szczególnie niebezpieczne nad morzem (IAR)
Czytaj także

Z policyjnych statystyk wynika, że najczęściej toną mężczyźni z wykształceniem zawodowym i podstawowym powyżej 50. roku życia. Przyczyną 70 procent utonięć jest alkohol.

Meteorolodzy podają, że czekają nas upały - temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza. W związku z tym wiele osób będzie szukało ochłody w wodzie.

W związku z tym policja apeluje o rozwagę. Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą zminimalizuje ryzyko zagrożeń - podkreślają funkcjonariusze.

Policjanci wskazują, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.

Służby apelują również, aby wchodząc do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu pamiętać o tym, że musimy stopniowo schładzać ciało, żeby przyzwyczaić je do niższej temperatury - w ten sposób unikniemy szoku termicznego.

Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych. 

Uprawiając sporty wodne - pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami - zadbajmy o to, żeby wszyscy mieli założone kapoki. W sytuacji, gdy wypływamy w dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.

IAR, kk