Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 30.06.2016

Wielka Brytania: 330 przestępstw motywowanych nienawiścią w ciągu tygodnia

Tyle przestępstw odnotowano w ubiegłym tygodniu. To ponad pięć razy więcej niż tygodniowa średnia z ubiegłego roku.

W oświadczeniu, które zostało przekazane mediom w czwartek - tydzień po referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej - przewodnicząca Narodowej Rady Szefów Policji (National Police Chiefs' Council) Sara Thornton podkreśliła, że jest "zszokowana" i "zniesmaczona" doniesieniami o atakach na społeczności imigranckie.

Czytaj więcej:
brexit  1200.jpg
Brexit

Jednocześnie Thornton zaznaczyła, że nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, do jakiego stopnia ten wzrost jest związany z wynikiem unijnego plebiscytu. Wieku komentatorów wskazuje jednak, że temperatura sporu o imigrację w toku kampanii referendalnej mogła spowodować nasilenie się takich ataków.

"Kontaktując się z wieloma służbami migranci zgłaszają ataki słowne, ksenofobiczne komentarze w mediach społecznościowych, antyimigranckie ulotki i, w bardzo ograniczonych przypadkach, ataki fizyczne. Wszystkie doniesienia są badane" - napisała Thornton.

Przewodnicząca Narodowej Rady Szefów Policji zaapelowała o dalsze zgłaszanie wszystkich przypadków przestępstw motywowanych nienawiścią, dodając, że policja traktuje je niezwykle poważnie.

Ataki na polską społeczność

Polska ambasada w Londynie wydała w poniedziałek oświadczenie potępiające ataki na polską społeczność w Wielkiej Brytanii. Wśród potwierdzonych incydentów są m.in. ksenofobiczne graffiti na budynku Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie i obraźliwe ulotki podrzucane do domów polskich rodzin w Cambridgeshire, w Anglii.


x-news.pl, Fakty TVN

Wielu Polaków, z którymi rozmawiała Polska Agencja Prasowa na ulicach Londynu, skarżyło się, że po ogłoszeniu wyników unijnego referendum usłyszeli wiele negatywnych komentarzy pod swoim adresem. Do jednej z Polek nieznany mężczyzna krzyknął, by "wracała do swojego kraju, wynosiła się z Anglii". Inna Polka przyznała, że powiedziano jej, iż "powinna się cieszyć tym, że tu pracuje dopóki może, ale na szczęście, już niedługo".

Przeprowadzony przed czwartkowym plebiscytem sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na temat opinii Polaków mieszkających w Zjednoczonym Królestwie wykazał, że blisko 40 proc. z nich obawia się po Brexicie nasilenia postaw antyimigranckich.

PAP, kk