Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 07.07.2016

PE: apel o zniesienie wiz dla obywateli Ukrainy, Gruzji, Kosowa

Komisja spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego przyjęła opinie, w których opowiada się za zniesieniem wymogów wizowych dla obywateli Ukrainy, Gruzji i Kosowa. Ostateczne decyzje w tej kwestii podejmą państwa członkowskie i cały PE.
Posłuchaj
  • Opinia za ruchem bezwizowym dla Ukrainy, Gruzji. Relacja Andrzeja Gebera ze Strasburga (IAR)
Czytaj także

ZOBACZ SERWIS SPECJALNY:
nato_1200_DOB.jpg
SZCZYT NATO W WARSZAWIE

Komisja Europejska w kwietniu zaproponowała zniesienie przez UE wiz dla obywateli Ukrainy, uznając, że tamtejszy rząd z sukcesem wdrożył konieczne reformy. Wcześniej KE zaproponowała liberalizacje wizową dla Gruzji, a w maju zniesienie wiz dla obywateli Kosowa przybywających na krótki pobyt do strefy Schengen.

Czwartkowe opinie przyjęte przez europosłów komisji spraw zagranicznych są krokiem w kierunku zgody całego Parlamentu Europejskiego na zniesienie wiz dla obywateli tych trzech krajów. Raport w tej sprawie powstaje w komisji wolności obywatelskich PE i to do niego komisja spraw zagranicznych przygotowała swój wkład.

"Ukraina poczyniła postępy"

- W mojej opinii wzywam do jak najszybszego i bez zbędnej zwłoki zniesienia obowiązku posiadania wiz dla obywateli Ukrainy podróżujących do Unii Europejskiej - powiedział poseł Jacek Saryusz-Wolski, stały sprawozdawca PE ds. Ukrainy . - Ukraina poczyniła ogromne postępy we wdrażaniu reform zbliżających kraj do europejskich standardów. Obywatele Ukrainy walczyli podczas Euromajdanu dwa lata temu w imię europejskich, demokratycznych wartości i swojego europejskiego wyboru. Ponadto, Ukraina bezsprzecznie i skutecznie wypełniła wszystkie warunki postawione dla uzyskania ruchu bezwizowego - oświadczył europoseł Jacek Saryusz-Wolski (PO), który jest autorem opinii ws. Ukrainy.


Poseł Saryusz-Wolski zwrócił uwagę na znaczenie ciągłości przeprowadzania reform: "Wdrażanie reform nie może jednak zostać zaniechane: wysiłek musi być kontynuowany, zwłaszcza w dziedzinie walki z korupcją i praworządności. Europejski mechanizm monitorujący powinien umożliwiać monitorowanie ciągłości wdrażania tych reform.”

Przyjęcie opinii przez Komisję AFET jest krokiem na drodze do ruchu bezwizowego dla obywateli Ukrainy. Oznacza to, że dalsze prace legislacyjne nad zniesieniem wiz dla obywateli Ukrainy będą kontynuowane, a głosowanie w Parlamencie Europejskim odbędzie się jesienią.


Wizy na 90 dni w ciągu pół roku

Gdy propozycja KE zostanie przyjęta przez Parlament Europejski i rządy państw UE, obywatele Ukrainy, którzy mają paszporty biometryczne, będą mogli niebawem wjechać bez wizy do strefy Schengen na okres do 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych czy rodzinnych.


Czytaj też:
ukraina free 1200 free .jpg
UKRAIŃCY CORAZ BARDZIEJ CHCĄ DO NATO

UE z jednej strony chce ułatwiać przyjazd do państw członkowskich obywatelom niektórych krajów trzecich, a z drugiej strony w obawie przed nadużyciami przygotowuje "hamulec bezpieczeństwa", który pozwoli zawiesić ruch bezwizowy.

Prace nad tymi przepisami nadal trwają, ale ministrowie spraw wewnętrznych krajów UE w maju uzgodnili swoje stanowisko, które przewiduje m.in. rozszerzenie katalogu okoliczności uzasadniających zawieszenie ruchu bezwizowego.

Najwięcej obaw w UE nie budzi jednak Ukraina, a planowana liberalizacja wizowa dla Turków. To jedno z ustępstw, jakie wynegocjowała Ankara w zamian za współpracę w rozwiązywaniu kryzysu migracyjnego.

Kraje członkowskie UE podejmują decyzję w sprawie zniesienia wiz na wniosek KE, kwalifikowaną większością głosów. Parlament Europejski ma przyjąć swój raport w tej sprawie jesienią.

IAR/PAP/agkm

WIDEO PAP: NATO powinno zostawić otwarte drzwi dla Ukrainy, Gruzji, Mołdawii - powiedział prezydent Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że z warszawskiego szczytu NATO zostanie wysłany sygnał, że Sojusz jest z Ukrainą i że uważa za jeden ze swych celów przywrócenie pokoju w tym kraju.